Lex Wiśniewski - nowe przepisy mieszkaniowe

Data: 29-09-2022 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmianę przepisów dotyczących ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy. Wprowadzona nowelizacja ma zagwarantować transparentne zasady budownictwa społecznego. 

Na konferencji prasowej poświęconej nowym regulacjom ustawowym, padło określenie, że nowe ustawy to tzw. lex Wiśniewski. Nazwa ma być zaczerpnięta od nazwiska prezydenta Opola. który przyznał sobie dwa mieszkania komunalne należące do zasobów gminy, choć sam jest dobrze sytuowanym człowiekiem, który posiada duży dom w mieście. Niestety taka sytuacja nie jest odosobniona. 

 

Mieszkania komunalne

Nowe przepisy mają uciąć możliwość takiego działania. Co prawda nie znamy jeszcze projektu, póki co możemy podzielić się jedynie opisem regulacji przedstawionym przez resort sprawiedliwości. 

Zgodnie z opinią twórców, przepisy mają być faktycznym wsparciem dla osób mniej zamożnych. Mieszkania komunalne mają być wynajmowane w cenie o wiele mniejszej niż cena najmu na wolnym rynku. W wyjątkowych sytuacjach mieszkania te będą też mogły być sprzedawane. 

Jasne kryteria

Aby uniemożliwić nadużycia, teraz już bezpośrednio w ustawie będą wskazane kryteria przydziału lokali mieszkalnych. Rozwiązanie będzie dedykowane jedynie dla osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup samodzielnego mieszkania, jednak nie mają szansy na lokale socjalne. 

Ważne: Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe będą przeznaczone dla osób, które nie mają prawa do lokalu socjalnego, a ich warunki mieszkaniowe nie spełniają standardów tego lokalu. 

Przepisy mają zawierać jasny zakaz zawierania umowy najmu z osobą której dochód pozwala na samodzielne zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Szczególnemu wyłączeniu mają podlegać osoby pełniące funkcje publiczne w samorządach, m.in. członkowie rad gminy i miasta, osoby zajmujące stanowisko wójta, burmistrza itp. 

Ważne: Umowa najmu lokalu komunalnego zawarta z osobą pełniącą funkcje publiczne będzie nieważna.

Osoba zainteresowana lokalem komunalnym będzie zobowiązana do złożenia oświadczenia o tym, że nie ma prawa do innego lokalu mieszkalnego. Oświadczenie to będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. 

SIM nie będzie deweloperem

Nowe przepisy jasno zakazują wykonywania działalności deweloperskiej przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Nie mogą one działać dla zysku. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być inicjatywą non profit, których celem jest ochrona interesu osób potrzebujących pomocy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42213 )
Array ( [docId] => 42213 )