Likwidacja użytkowania wieczystego - działki komercyjne

Data: 15-04-2022 r.

W pierwszym etapie reformy uwłaszczeniowej zlikwidowano użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Projekt drugiego etapu przewiduje analogiczne rozwiązanie dla użytkowania wieczystego ustanowionego na cele niekomercyjne. 

Projekt nowych przepisów został już przedstawiony wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jego realizację przewidziano na II kwartał 2022 r. 

 

Uwłaszczenie nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe

Przypomnijmy - pierwszym etapem była ustawa z 20 lipca 2018 r. mocą której przekształcono użytkowanie wieczyste nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Przekształcenie nastąpiło z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2019 r.  Przekształcenie nastąpiło z mocy prawa - pojawienie się prawa własności nie było więc uzależnione od składania żadnego wniosku. 

Dotychczasowy użytkownik wieczysty nie ponosi już opłaty z tytułu użytkowania, a opłatę za przekształcenie. Są one równej wartości. Opłatę trzeba ponosić przez 20 lat od przekształcenia, chyba że dany użytkownik - a teraz już właściciel - opłaci ją jednorazowo

Choć ostatecznie regulacja zakłada, że potwierdzić je musi odpowiednia decyzja, którą wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa - w zależności od miejsca położenia nieruchomości. I to ta decyzja jest podstawą do wpisu prawa własności do księgi wieczystej. 

Przekształcenie nieruchomości komercyjnych

Prezentowany projekt jest drugim etapem prac, które mają doprowadzić do likwidacji użytkowania wieczystego, traktowanego jako relikt PRLu. W tym etapie przedsiębiorcy zyskają możliwość nabycia gruntów na własność. Nie będzie to jednak bezpłatne. I tutaj pojawiają się prawdziwe problemy przedsiębiorców. Komisja Europejska uznała, że dotychczasowe kwestie rozliczeń opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego będzie traktowane jako udzielenie niedozwolonej pomocy publicznej. 

Ważne: Przekształcenie gruntów użytkowanych wieczyście we własność będzie obarczone opłatą ceny rynkowej rozłożonej w czasie. 

Nowe przepisy zakładają zmianę zasad ustalania ceny nieruchomości zbywanej na rzecz użytkownika wieczystego.  Ceny nabycia będą ustalane z zastosowaniem mechanizmów rynkowych. Zdaniem projektodawców, jest to gwarancja spójnego i sprawiedliwego systemu odpłatności za grunty. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41642 )
Array ( [docId] => 41642 )