Ograniczenie nabywania lokali

Data: 25-01-2023 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami, które mają ograniczyć hurtowy zakup mieszkań. Regulacja - zgodnie z uzasadnieniem wskazanym przez ministra, ma sprawić, że osoby chcące kupić mieszkanie aby zaspokoić swoje własne potrzeby mieszkaniowe, nie będą miały tak wielkiego problemu w zakupie jak teraz. 

Z udostępnionych uzasadnień nowych przepisów wynika, że ustawa o ograniczeniu nabywania lokali mieszkalnych trafi do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a jej głównym celem jest walka z problemem hurtowego zakupu mieszkań.  

 

Nieruchomości nadal są niezwykle atrakcyjną formą inwestycji. Jednak w ich przypadku pojawia się także niebezpieczeństwo, że traktowanie ich jako inwestycji wpływa na podwyższanie cen - a to z kolei prowadzi do sytuacji, że osoby fizyczne mają problem z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych. Resort rozwoju wprost twierdzi, że hurtowy skup mieszkań to nie tylko wyższe ceny na rynku, lecz także ograniczony wybór dla osób szukających mieszkania dla swojej rodziny. 

Ważne: Nowe przepisy mają dotyczyć jedynie osób, które już mają co najmniej 5 mieszkań, bądź też posiadają powierzchnię mieszkaniową do 315 metrów kwadratowych. 

Zmiana która rzuca się w oczy odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotychczas wynosi on 2% ceny. Jednak osoba, która będzie chciała kupić szóste i kolejne mieszkanie, będzie musiała się liczyć ze stawką sięgającą 6%. Podatek ten ma dotyczyć także zakupu mieszkań na rynku pierwotnym - w obecnie obowiązującym stanie prawnym taki zakup nie podlega PCC. 

Dodatkowo jeśli dana osoba jest właścicielem bądź też współwłaścicielem co najmniej 5 mieszkań, nie będzie miała możliwości kupić mieszkania częściej niż raz na 12 miesięcy. 

Ograniczenia dotyczące nabywania mieszkań nie będą stosowane do zakupu domów jednorodzinnych. Dodatkowo mają być wyłączone w przypadku nabycia mieszkania w drodze:
- darowizny
- dziedziczenia
- wyroku sądowego
- renty dożywotniej
- odwróconej hipoteki
- pozakomercyjnego nabycia mieszkania niewymienionego wyżej.

Co ciekawe, minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł wyłączyć stosowanie ustawy w stosunku do określonych transakcji. Uzasadnienie? Ma to uzasadniać sytuacja ekonomiczna właściciela, który zajmuje się obrotem mieszkaniami bądź ich budową. 

Zgodnie z twierdzeniami ministra rozwoju i technologii ta regulacja ma zastąpić proponowane dotychczas opodatkowanie pustostanów. 

Źródło:

Informacja udostępniona przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii na oficjalnym koncie na portalu twitter.com

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42608 )
Array ( [docId] => 42608 )