Problem byłych mieszkań pracowniczych

Data: 12-08-2022 r.

Funkcjonujące niegdyś w Polsce lokale pracownicze, teraz będą mogły być odkupione przez gminy. Dofinansowanie z Funduszu Dopłat ma sięgnąć nawet 95%. 

Pieniądze przeznaczone dla gmin będzie można wykorzystać na zakup, lub zakup i remont takich mieszkań, które dotychczas pełnimy rolę mieszkań pracowniczych. Docelowo obecni najemcy będą je mogli odkupić. Będą mieli pierwszeństwo w tym odkupie. Będą mogli także je nadal wynajmować na preferencyjnych warunkach. 

Mieszkania pracownicze

W czasach PRL-u budowano bloki mieszkalne dla pracowników przedsiębiorstw państwowych. Tak tworzono mieszkania pracownicze. Jednak po przeprowadzeniu prywatyzacji, właścicielami budynków stawała się albo gmina, albo prywatny inwestor. Osoby, które zajmowały mieszkania pracownicze mogły mieszkania wykupić, albo wynajmować. Obecnie najemcami są najczęściej osoby starsze i mniej zamożne. Sytuacja jest dość skomplikowana, bo nie stać ich na wykupienie zajmowanego przez lata mieszkania, a z drugiej strony, opłata czynszu coraz bardziej ich obciąża. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało rozwiązanie dla problemów związanych z mieszkaniami pracowniczymi, których w Polsce jest kilkanaście tysięcy. 

Ważne: Dotychczasowy najemca będzie miał prawo wykupu mieszkania pracowniczego w preferencyjnej cenie - nawet za 5% wartości rynkowej. Jeśli nadal będzie decydował się na najem - także w tym przypadku czynsz będzie o wiele niższy. Wstępnie można szacować, że obniżki sięgną nawet 30%. W planie jest także dojście do porozumienia z obecnymi właścicielami budynków i doprowadzenia do obniżenia czynszu za najem dla wieloletnich najemców. 

Dwukrotnie więcej dla gmin

Przewidziane dofinansowania dla gmin niewątpliwie ułatwią wykup mieszkań zakładowych. Takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia zasobów mieszkaniowych gminy. Mowa o niemałej zmianie, bowiem dofinansowanie wzrośnie z 50 do 95%. kosztów przeznaczonych na zakup bądź na zakup i remont. Wystarczy, że gmina poniesie koszt 5% wartości rynkowej nieruchomości. Tego rodzaju obciążenie niewątpliwie sprawi, że łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą wykupu. 

Gmina, która stanie się już właścicielem nieruchomości będzie mogła sprzedać mieszkanie za 5% wartości rynkowej obecnemu lokatorowi. 

Ważne: Skorzystanie z możliwości zakupu mieszkania od gminy po preferencyjnych warunkach nie będzie uzależnione od stażu pracy w zlikwidowanym zakładzie pracy, ani też od długości trwania najmu lokalu.

***

Resort rozwoju i technologii przewiduje, że prace nad nowymi przepisami będą się toczyły w sejmie jeszcze w wrześniu. Dopiero po wejściu w życie nowych przepisów, gminy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie. Resort przewiduje na ten cel rocznie ok. 50 mln zł. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42099 )
Array ( [docId] => 42099 )