Rodzinny kredyt mieszkaniowy

Data: 08-01-2023 r.

Przy okazji wprowadzenia ustawy o kooperatywach mieszkaniowych zmienione zostały także zasady korzystania z kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Dotychczas nazywał się on Gwarantowanym kredytem mieszkaniowy. Projektodawcy uznali, że wprowadzone modyfikacje wymagają także zmiany nazwy, zatem w nowym wydaniu będziemy mieli już Rodzinny kredyt mieszkaniowy. Czy faktycznie wprowadzono tak fundamentalne zmiany? Sprawdźmy.

Przy okazji zmian wprowadzonych w ustawie o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia inwestycji mieszkaniowych, znowelizowane zostały także zasady programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Szczegóły programu określa ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Przypomnijmy - kredyt dedykowany jest osobom, które mają na tyle duże zarobki, że stać ich na spłatę raty, jednak nie udało się im zgromadzić środków na wkład własny. Takie było założenie. 

O pierwotnym kształcie programu pisaliśmy w artykule: Wystartował program kredytów bez wkładu własnego 

Podstawą zmiana, która jest podkreślana przez twórców nowych przepisów dotyczy wysokości wkładu własnego. Limit wkładu własnego został podwyższony ze 100 tys na 200 tys. W swej istocie wkład własny był na swój sposób zastąpiony gwarancją, która mogła stanowić nie mniej niż 10% wydatków i nie więcej niż 20% wydatków. Nowe regulacje znoszą przepis o minimalnej wysokości gwarancji. 

Spłata rodzinna - to spłata części kredytu w wysokości 20 tys. zł jeśli urodzi się drugie dziecko, a aż 60 tys jeśli urodzi się dziecko trzecie lub kolejne, przyznawana jednorazowo za każdym razem, gdy w rodzinie, w trakcie okresu spłaty kredytu urodzi się dziecko. Nowe przepisy pozwalają na skorzystanie z tej spłaty osobom, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości oraz zwiększenie tego parametru nawet do 30% w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągną kredyty o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej.

Dzięki nowelizacji będzie także możliwe nabycie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego z zasobów spółdzielni mieszkaniowej. 

Podwyższony zostaje współczynnik wyznaczający limit ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, do wysokości których może zostać udzielony kredyt mieszkaniowy w ramach programu (dla rynku pierwotnego na poziomie 1,4 a dla rynku wtórnego na poziomie 1,3) - czyli podwyższono go o 0,1

Nowy kredyt po zmianach to już nie będzie gwarantowany kredyt mieszkaniowy, a rodzinny kredyt mieszkaniowy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42552 )
Array ( [docId] => 42552 )