Wpis w księdze wieczystej zrobi notariusz zamiast sądu

Data: 05-10-2022 r.

Projekt ustawy zmieniającej ustawę - Prawo o notariacie oraz niektóre inne ustawy, został przyjęty przez Radę Ministrów 4 października. Rozszerzenie uprawnień notariuszy ma dotyczyć możliwości dokonywania wpisów w księgach wieczystych. 

Rozwiązanie umożliwiające dokonywanie wpisów do ksiąg wieczystych ma być sposobem skrócenia oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Oczekiwanie na taki wpis zależy od konkretnego sądu - średnio można przyjąć, że to ok. 4 miesięcy. Niestety w niektórych miejscowościach, szczególnie w wielu dużych miastach, czy na ich obrzeżach, okres ten sięga nawet 12 miesięcy. Wraz z przepisami zmieniającymi zasady ubezpieczenia pomostowego wymaganego przez banki udzielające kredytów hipotecznych, deklarowano także prace, które mają przyspieszyć wpis do ksiąg wieczystych. 

Jednocześnie, ze względu na nowe uprawnienia notariuszy, rząd przewiduje, że będą oni podlegać większemu nadzorowi. 

Notariusz i sąd zmienia wpisy w KW

Jeśli przepisy wejdą w życie, każdy będzie mógł samodzielnie zdecydować, czy woli złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej za pośrednictwem notariusza, czy wybiera dotychczas obowiązującą procedurę, w której stosowne wnioski składa się do sądu wieczystoksięgowego. Nowe regulacje dają notariuszom uprawnienia do dokonywania wpisów własności nieruchomości, związanych z ustanowieniem odrębnej własności lokalu. Będą mogli także wpisywać ustanowienia i obciążenia odrębnej własności lokalu ograniczonymi prawami rzeczowymi i innymi roszczeniami związanymi z lokalem. 

Notarialny nakaz zapłaty

W przypadku bezspornych i niewątpliwych roszczeń, wykazanych w załączonych do wniosku o wydanie nakazu zapłaty dokumentach, notariusz będzie uprawniony do wydania notarialnych nakazów zapłaty.

Wysokość roszczeń, które można dochodzić w takiej formie została ograniczona do 75 tys zł. Te przepisy mają pomóc w szybszym dochodzeniu swoich praw przez obywateli. Ma to także odciążyć sądy, zdejmując z nich obowiązek prowadzenia prostych spraw o bezsporne roszczenia. Ma się to przełożyć na szybkość prowadzenia postępowań sądowych w innych sprawach. 

Zmiany dla notariuszy

Nowe uprawnienia mają swoje konsekwencje dla samych notariuszy. Obecnie notariuszem może zostać osoba, która ukończyła 26 lat - po zmianach ta granica wieku zostanie przesunięta do lat 28. 

Jednak uprawnienia do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz do wydawania notarialnych nakazów zapłaty będzie mógł otrzymać notariusz z co najmniej trzyletnim stażem nienagannego prowadzenia kancelarii. Nowe uprawnienia skutkują także większą kontrolą. Ma być powołany Rzecznik Dyscyplinarny, który będzie miał kompetencje do zawieszenia notariusza w czynnościach zawodowych jeśli będzie przeciwko niemu prowadzone postępowanie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42228 )
Array ( [docId] => 42228 )