Zakaz cesji umowy rezerwacyjnej i deweloperskiej przyjęty przez Sejm

Data: 05-04-2023 r.

W projekcie ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadzono autopoprawkę, która została przyjęta przez Radę Ministrów 4 kwietnia 2023 r. Dotyczy ona ograniczenia cesji umów deweloperskich i umów rezerwacyjnych. 

O zapowiadanych zmianach przepisów poświęconych sprzedaży nieruchomości pisaliśmy w artykule: Jakie zmiany czekają nas na rynku mieszkaniowym? 

Jedna z nich została już przyjęta przez Radę Ministrów, a dotyczy wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży cesji umów. Zmiana została wprowadzona jako autopoprawka do ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, którą przygotował minister rozwoju i technologii. Przypomnijmy, że ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów niespełna miesiąc temu (14 marca 2023 r.) 

Resort uzasadnia, że zmiany takie są konieczne, bo wskazane umowy zmniejszają dostęp do lokali mieszkalnych znajdujących się w ofercie dewelopera, a finalnie prowadzą do zwiększenia kosztów nabycia lokalu. Nowe przepisy mają wyeliminować działania polegające na rezerwacji kilku a nawet kilkunastu lokali przez jedną osobę, której celem jest uzyskanie dochodu z późniejszego przeniesienia praw w ramach umowy cesji na nowych  nabywców. 

Będą obowiązywały nowe zasady, zgodnie z którymi:
a) będzie całkowity zakaz cesji umowy rezerwacyjnej - jedyny wyjątek ma odnosić się do cesji wykonywanej na rzecz osób najbliższych
b) cesja umowy deweloperskiej będzie znacząco ograniczona. Możliwość sporządzenia takiej umowy będą mieli jedynie:
- członkowie rodziny
- osoby, które w ciągu ostatnich 3 lat nie dokonały podobnej cesji innej umowy deweloperskiej.

Ważne: Zgodnie z nowymi przepisami umowa cesji, dla swojej ważności, wymaga formy aktu notarialnego. 

Zdaniem twórców projektu, przedstawione rozwiązanie wyeliminuje zarobkowe dokonywanie cesji, a jednocześnie pozostawi możliwość wykonywania jej w codziennych i życiowych sytuacjach osób prywatnych. 

Przy okazji pojawiły się także nowe przepisy dotyczące wspierania budowy mieszkań komunalnych i społecznych. Nowe przepisy przewidują zwiększenie limitu wydatków z budżetu państwa na budowę mieszkań komunalnych i społecznych w 2023 r. Zaplanowano wzrost o 50% - zamiast 1 mld zł - będzie 1,5 mld. zł. 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42825 )
Array ( [docId] => 42825 )