Zmiany odnoszące się do sprzedaży nieruchomości rolnej zawarto w przepisach dotyczących zmian ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Skarbu Państwa. Ale to jedynie ułamek gruntownych przemian w obrocie nieruchomościami rolnymi.
Zakup nieruchomości rolnej będzie łatwiejszy
Usprawnienie sprzedaży nieruchomości rolnej na rynku prywatnym to jeden z elementów zmian przygotowywanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapowiada ono kompleksową regulację, która pozwoli efektywnie realizować gospodarowanie Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Kompleksowy system obrotu nieruchomościami rolnymi
Ministerstwo przygotowało całą listę mankamentów dotyczących obecnie obowiązujących przepisów. Dotyczą one chociażby ogólnie obowiązującej zasady, że nieruchomości rolne są w pierwszej kolejności przeznaczane na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych. To ograniczenie jest nadmierne. Lata doświadczeń pokazały, że niektóre grunty nie są atrakcyjne ze względu na prowadzenie gospodarki rolnej, ale świetnie realizowałyby zupełnie inne cele.
Ustalenie jaki charakter ma określona nieruchomość odbywa się na podstawie różnych dokumentów planistycznych. Zakres tej dokumentacji jest uzależniony od określonego przepisu. W zależności od sytuacji, charakter rolny nieruchomości jest oceniany na podstawie różnych dokumentów. A to tworzy niepotrzebny chaos.
Zobacz także: Charakter rolny nieruchomości
Nie ma również dostosowanych do współczesnych czasów zasad publikowania ogłoszeń o nieruchomościach na sprzedaż. Wykaz takich nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest dostępny w siedzibie KOWR. Wydaje się, że to metody, które nie pozwalają dotrzeć do zbyt dużej grupy potencjalnie zainteresowanych zakupem.
Łatwiej będzie kupić ziemię rolną
Zmiany przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przewidują, że nieruchomości rolne, w których powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza niż 0,3 ha nie będą podlegały zasadom określonym w ustawie. Obecnie przepisy odnoszą się do całej powierzchni nieruchomości, bez względu na faktyczny udział użytków rolnych.
Zobacz także: Sprzedaż ziemi rolnej osobie niebędącej rolnikiem a obowiązek ogłoszenia sprzedaży
Pewnego rodzaju liberalizację zasad zakupu nieruchomości rolnych, poprzez zwiększenie katalogu nieruchomości do których nie ma zastosowania ustawa, a także zwiększenie kręgu osób bliskich oraz katalogu przypadków, pozwalających kupić nieruchomość bez zgody Dyrektora Generalnego KOWR.
Ministerstwo zapowiada również, że prawo pierwokupu KOWR będzie rzadziej stosowane.
***
Póki co znamy jedynie piękne założenia. Czekamy na projekt przepisów, który będzie mógł faktycznie pokazać jakie rozwiązanie przewidywane są dla rolników i osób zainteresowanych zakupem nieruchomości rolnych.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotycząca Projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (druk UD 376) - portal gov.pl
