Zróżnicowany podatek od nieruchomości za garaż podziemny

Data: 11-07-2022 r.

Budowanie hali garażowej pod budynkiem wielorodzinnym to pewnego rodzaju standard. Jednak jego status może być różny - w jednych miejscach stanowisko garażowe przynależy do lokalu mieszkalnego, w innych to odrębna własność. Od tego z kolei zależy stawka podatku, która w różnych budynkach jest w innej wysokości. 

Jeżeli garaż/miejsce postojowe w garażu podziemnym jest przedmiotem odrębnej własności z własną księgą wieczystą, to wiąże się to z wyższą stawką podatku niż w przypadku miejsc postojowych będących pomieszczeniami przynależnymi do lokalu. Zdarza się, że nawet w ramach jednego budynku płacą inny podatek. 

 

Choć Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że taka sytuacja jest zgodna z przepisami, o tyle samym obywatelom trudno to zrozumieć. W ich imieniu Rzecznik Praw Obywatelskich prosi ministra finansów o przeanalizowanie tego problemu. 

Skąd potrzeba zmiany? 

Niezależnie od tego, czy garaż jest pomieszczeniem przynależnym czy przedmiotem odrębnej własności, to znajduje się w takim samym miejscu i pełni taką samą funkcję. Decyzję o tym w jaki sposób będzie ukształtowany jego status prawny, w gruncie rzeczy podejmuje deweloper, przesądzając tym samym o wysokości podatku płaconego później przez właścicieli. 

Ważne: Miejsce postojowe w garażu podziemnym może mieć formę:
a) lokalu niemieszkalnego przynależnego do lokalu mieszkalnego
b) udział we współwłasności garażu stanowiącego odrębną nieruchomość. 

Od tego jaką formę wybierze deweloper zależy stawka podatku od nieruchomości.

Garaż jaki jest każdy widzi

Generalnie wszyscy intuicyjnie jesteśmy w stanie określić czym jest garaż podziemny. Jednak nie jest to wystarczające do przyporządkowania mu określonej stawki podatkowej. Brakuje więc przede wszystkim definicji garażu podziemnego (miejsca w garażu podziemnym) i w kolejnym etapie brakuje także przyporządkowania mu konkretnej stawki podatku, tak by nie była ona zróżnicowana niezależnie od stanu prawnego. Usunie to wątpliwości podatników. 

Istnieje także możliwość, by problem ten rozwiązać w prawie miejscowym, by gminy ustaliły stawkę podatku w zakresie swojej autonomii. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42002 )
Array ( [docId] => 42002 )