Zwolnienie od podatku ze sprzedaży nieruchomości.

Data: 01-06-2023 r.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli osoba sprzedająca nieruchomość, przeznaczy środki, które z tego tytułu uzyska na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, to zostanie ona zwolniona od podatku dochodowego. W jednej z ostatnich interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził on, że takie cele podatnik może realizować także wówczas, gdy posiada także inne nieruchomości mieszkalne. 

Jeśli nieruchomość, np. dom czy mieszkanie - zostanie sprzedane przed upływem pięciu lat od jego nabycia, sprzedający jest zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu w wysokości 19%. podstawy obliczenia podatku. 

 

Ważne: Ważne: Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Realizacja własnego celu mieszkaniowego

Zostaje on zwolniony z tego obowiązku jeśli uzyskane ze sprzedaży nieruchomości środki chce przeznaczyć na realizację własnych celów mieszkaniowych. Przepisy określają, że na takie wydatkowanie ma trzy lata. 

Ważne: Zwolnienie podatkowe - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może mieć miejsce gdy począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.

Jednak czy można uznać, że sprzedający będzie realizować takie cele, jeśli jednocześnie posiada już na własność kilka innych mieszkań? 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał w wydanej niedawno interpretacji podatkowej, że liczba posiadanych mieszkań nie ma znaczenia. Z perspektywy zwolnienia podatkowego istotne jest jedynie to, że kupowana nieruchomość ma realizować własne cele mieszkaniowe. Zatem będzie można skorzystać ze zwolnienia, jeśli akurat w kupionym mieszkaniu - mimo posiadanych innych nieruchomości - podatnik będzie mieszkał na stałe i będzie w nim zameldowany. 

Z orzecznictwa NSA

Ustawodawca w odniesieniu do omawianego zwolnienia posługuje się zwrotem niedookreślonym "własnych celów mieszkaniowych". W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego zwrotu tego nie można jednak zawężać. Ustawodawca w żaden sposób nie limituje bowiem lokali, które podatnik może nabyć. To zaś, czy podatnik w drodze nabytych lokali realizuje własne cele mieszkaniowe, bądź jego działania wypełniają znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, wymaga indywidualnej oceny w konkretnym stanie faktycznym (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1053/15).

Na podobnym stanowisku stanął także NSA w wyroku z 15 lutego 2017 r. (sygn. III SA/Wa 65/16). Podkreślił w nim, że przepis art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawęża możliwości zakupu uprawniającego do zwolnienia - możliwe jest więc skorzystanie z takiej ulgi zarówno gdy podatnik nabywa kilka lokali mieszkalnych jak i gdy aktualnie już posiada inny lokal mieszkalny. Każda sprawa będzie jednak wymagała odrębnej analizy, czy akurat zakup konkretnej nieruchomości realizuje własne cele mieszkaniowe. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2023 r., sygn.  0115-KDIT3.4011.256.2023.1.DP opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43034 )
Array ( [docId] => 43034 )