Prognozy dla rynku budowlanego - program Mieszkanie Plus rozwinie się w 2018 r.

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 12-10-2017 r.

26 października 2017 r. w Warszawie odbyła się dwudziesta edycja Międzynarodowej Konferencji Monitoring Rynku Budowlanego. Organizatorem branżowego wydarzenia byli ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, wspólnie z Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa. W trakcie konferencji omawiano złożone czynniki i mierniki mające wpływ na branżę budowlaną

Program Międzynarodowej konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2017 obejmował dwa bloki:
• Sesja I – Analityczno-prognostyczna: Co przyniesie rok 2018? Ocena skali wpływu poszczególnych czynników na sektor budowlany,
• Sesja II – Marketingowa: Internet = komunikacja z klientami.

- Dokładamy wszelkich starań aby między administracją rządową, przedsiębiorcami i pracownikami był rzeczowy partnerski dialog. Żeby przeszkody dla dialogu były usuwane – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas międzynarodowej konferencji "Monitoring rynku budowlanego - co przyniesie rok 2018".

Wiceminister T. Żuchowski przypomniał, że MIB poza 4 projektami ustawy (inwestycyjnej, ustawy obronnościowej oraz ustaw o zawodach architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty oraz ustawy o nadzorze budowlanym) finalizuje prace nad ustawą wprowadzającą kodeks urbanistyczno-budowlany, która wraz z nową wersją kodeksu ma być przedstawiona w listopadzie br. Wspomniał także o nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków, które wejdzie w życie od 2018 r. MIB pracuje także nad cyfryzacją budownictwa (wdrożenie metodyki Building Information Modeling) i ułatwieniami dla firm budowlanych w prowadzeniu inwestycji na rynkach zagranicznych (projekt pilotażowy przygotowania polskich firm do generalnego wykonawstwa inwestycji mieszkaniowych w Szwecji).

Rząd realizuje Narodowy Program Mieszkaniowy, którego elementem jest pakiet Mieszkanie Plus. Przygotowywane do uruchomienia przez Krajowy Zasób Nieruchomości inwestycje, umożliwiające wynajęcie i docelowe nabycie mieszkań w ramach pakietu Mieszkanie Plus, pozwolą na pobudzenie aktywności inwestycyjnej lokalnych społeczności. Dzięki programowi firmy lokalne mogą pozyskać dodatkowe kontrakty, m.in. na realizację prac budowlanych. Dotychczas w budowie jest 1,2 tys. mieszkań, kolejne będą rozpoczynane na przełomie roku. Już w przyszłym będą oddawane do użytkowania pierwsze mieszkania z rozpoczętych inwestycji Mieszkanie Plus.

Zainteresowanie konferencją, która odbyła się 26 października 2017 r. w Warszawie, organizowaną wspólnie przez Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa i ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku pod patronatem honorowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa było bardzo duże, uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele firm zainteresowanych udziałem w programie Mieszkanie Plus jako operatorzy mieszkaniowi.

Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju. KZN ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk  

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40746 )
Array ( [docId] => 40746 )