Poznaj cztery istotne zmiany dla zarządców w prawie budowlanym w 2018 roku

Autor: Paweł Puch
Data: 19-03-2018 r.

1 stycznia 2018 r. doczekaliśmy się nowości w szeroko rozumianym prawie budowlanym. Sprawdź, jakich.

Zmiany dotyczące budynków na granicy działki

Od nowego roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, które powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie. W zasadach projektowania budynków wprowadzono zmiany dotyczące budynków na granicy działki, które obecnie będą mogły przylegać do ściany obiektu znajdującego się na sąsiadującym gruncie. Jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony w tego typu przypadkach, jest odpowiednia wysokość budynku, określona we właściwym dla danego obszaru planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, co ma przyczynić się do zagęszczania zabudowy. Dotychczas prawo przewidywało podobne realizacje jedynie w stosunku do zabudowy jednorodzinnej.

Jaka jest teraz minimalna powierzchnia mieszkania

Zmianie uległa też minimalna powierzchnia mieszkania. Obecnie lokal mieszkalny będzie musiał mieć powierzchnią użytkową co najmniej 25 m kw. natomiast w ramach tej powierzchni wielkość kuchni, łazienki czy pokoju będzie dowolna. Dopuszczalne jest już także łączenie pokoju z aneksem kuchennym w kawalerkach. Zrezygnowano także z dyktowania jaki sprzęt ma być w lokalu umieszczony w kuchni a jaki w  łazience.

Jaki musi być odstęp nowych domów od lasów

Od nowego roku zmianie uległy również odległości, jakie muszą zachować inwestorzy podczas budowy domów jednorodzinnych w sąsiedztwie lasów. Do końca 2017 roku obowiązywał odstęp od granicy z lasem wynoszący 12 metrów, a po zmianach jest to już tylko 4 metry. Zatem obecnie nie trzeba już w przypadku inwestycji w granicach lasu starać się o uzyskanie odstępstwa od warunków technicznych i będzie można budować bez problemów w dużo atrakcyjniejszych lokalizacjach około leśnych. 

Większe miejsca postojowe

Nowe przepisy pozwalają także na gromadzenie odpadów w dowolnym miejscu nieruchomości. Uregulowano też kwestię odstępu jakie muszą zostać zachowane pomiędzy miejscami postojowymi dla pojazdów nieosobowych a granicą działki czy oknami obiektów, w których przebywają ludzie. Ponadto zapisy zakładają konkretne wymiary miejsc postojowych. W przypadku samochodów osobowych zwiększono je z 2,3 m do 2,5 m. Natomiast co do miejsc postojowych przy zabudowie jednorodzinnej dopuszczono ich umiejscowienie bez konieczności zachowywania minimalnych odstępów od granicy działki czy okien nieruchomości. Obowiązek przestrzegania określonych odstępów nie będzie dotyczył również stanowisk dla osób niepełnosprawnych przy budynkach wielorodzinnych i zbiorowych obiektach mieszkalnych.

Od tego roku obowiązuje też nowe prawo wodne. Jego przepisy zdezaktualizowały decyzje o warunkach zabudowy wydane dla inwestycji, które miały powstawać w pobliżu rzek, co dla inwestorów oznacza konieczność ponownego starania się o warunki zabudowy. Ponadto po nowelizacji część nieważnych decyzji może nie zostać ponownie wydana.

Paweł Puch - prawnik, specjalista prawa nieruchomości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40876 )
Array ( [docId] => 40876 )