Upewnij się, komu wolno korzystać z miejsc postojowych na osiedlowym parkingu

Data: 07-12-2017 r.

W związku ze zbyt dużą liczbą samochodów w stosunku do miejsc parkingowych na osiedlach, wspólnoty mieszkaniowe podejmują uchwały w tym zakresie, próbując rozwiązać ten problem. Niestety, większość z tych uchwał nie jest możliwa do wyegzekwowania, gdyż, jak wynika z orzecznictwa sądów, wspólnota nie może stosować sankcji.

Jak unormować zasady korzystania z parkingu

Jak zatem zgodnie z prawem unormować zasady korzystania z parkingu przed blokiem, tak aby właściciele bez stresu mieli zapewnione miejsca parkingowe. Podstawą jest ustanowienie strefy ruchu. Po ustanowieniu strefy ruchu kierowcy, którzy będą poruszali się po drogach i parkingach wspólnoty, odpowiedzą za łamanie zasad wynikających z ich oznakowania i za łamanie przepisów dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zatem, jeżeli wspólnota chce, aby każde parkowanie poza miejscem do tego przeznaczonym spotkało się z mandatem, wystarczy ustanowić na drogach wewnętrznych wspólnoty mieszkaniowej strefę ruchu i umieścić odpowiednie znaki. Każdy przypadek parkowania na miejscach do tego niewyznaczonych należy zgłaszać policji lub straży miejskiej, co będzie skutkować mandatem.

Jak uniemożliwić wjazd na parking osobom spoza wspólnoty

Korzystanie z parkingu przez osoby trzecie można wyeliminować tylko fizycznie, uniemożliwiając im wjazd. W tym celu przy wjeździe należy ustawić szlaban otwierany na pilota, którego posiadać będą tylko właściciele lokali. Zamontowanie szlabanów wprawdzie eliminuje niechciane samochody osób spoza grona właścicieli, jednak nie eliminuje starć między właścicielami co do niewystarczającej liczby miejsc parkingowych. Warto także, aby wspólnota tak gospodarowała powierzchnią swojego parkingu, aby dostosowała liczbę miejsc parkingowych do potrzeb mieszkańców.

Przyporządkuj miejsca parkingowe do lokali

Jeżeli jednak mimo osiągnięcia takiego stanu rzeczy sytuacja pozostaje nadal nierozwiązana, wspólnocie pozostanie przyporządkowanie konkretnych miejsc postojowych do poszczególnych lokali, czyli podjęcie uchwały w tej sprawie oraz zamontowanie blokad parkingowych zamykanych na klucz, bez zdjęcia których nie jest możliwe zaparkowanie na danym miejscu parkingowym. Ceny takich blokad zaczynają się już od 200 złotych, więc taka inwestycja nie powinna stanowić problemu. Bez zastosowania blokad sprawa właściwego parkowania nie zostanie dalej rozwiązana, ponieważ samochodu, który zaparkuje nie na swojej „stojance”, nikt nie usunie. Policja wezwana na miejsce nie podejmie interwencji w takiej sprawie.

Paweł Puch - prawnik, specjalista prawa nieruchomości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40793 )
Array ( [docId] => 40793 )