Czy trzeba mieć zezwolenie na prasowanie odpadów z papieru i tektury?

Data: 06-09-2017 r.

Niepotrzebne kartony często zajmują dużo miejsca w budynkach firm. Nie zawsze jest możliwość przekazywania ich w krótkich odstępach czasu, często firmy gromadzą je dłużej by uzbierać większą ilość i przekazać uprawnionej firmie. Dobrym sposobem na zmniejszenie ich objętości jest prasowanie. Czy do tego celu potrzebne będzie zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Belowanie wytworzonych odpadów nie wymaga zezwolenia na przetwarzanie (zwanego dawniej odzyskiem) odpadów. Takie działanie służy jedynie skondensowaniu objętości opakowań z papieru i tektury, które po zbelowaniu stają się odpadem. Jednak interpretacja miejscowych urzędów może być odmienna i warto każdorazowo skonsultować taki przypadek w swoim urzędzie.

Przykład:

Zakład produkcyjny kupuje w kartonach półprodukty do produkcji mebli biurowych (kółka do krzeseł obrotowych). Ponieważ ma dużo zamówień ilość przywożonych elementów jest znaczna, a w związku z tym w firmie zalega też dużo pustych kartonów. W zakładzie nie ma tyle miejsca, by je przechowywać, a do dnia odbioru tych odpadów przez uprawnioną firmę zostało jeszcze dużo czasu. Dlatego przedsiębiorca wypożyczył belownicę i sprasował kartony. W urzędzie - Starostwie Powiatowym - dowiedział się, że nie musi mieć zezwolenia na ten cel.

W szczególnym przypadku, kiedy opakowania kartonowe należą do odpadów powstających w związku z eksploatacją instalacji i są ujęte w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów, trzeba pamiętać aby informacja o belowaniu kartonów została ujęta we wniosku o wydanie pozwolenia, w części dotyczącej sposobu i miejsca magazynowania odpadów.

Marzena Litwin-Gratkowska

właściciel firmy świadczącej usługi doradcze

w zakresie ochrony środowisk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40666 )
Array ( [docId] => 40666 )