Przywileje związane z nieprofesjonalnym zbieraniem odpadów

Data: 16-08-2017 r.

Nieprofesjonalne zbieranie odpadów może prowadzić podmiot prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami. Podpowiadamy, jakie odpady można w ten sposób zbierać oraz jakie przywileje ma taki podmiot.

W ramach nieprofesjonalnego zbierania odpadów można zbierać odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, leki i opakowania po lekach (w aptekach).  Sklepy mogą przyjmować zużyte artykuły pokonsumpcyjne. Podmiot prowadzący nieprofesjonalne zbieranie odpadów nie musi:

 

Musi tylko podpisać umowę z posiadaczem odpadów, który dysponuje zezwoleniem na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, dotyczącą co najmniej nieodpłatnego przyjmowania odpadów.

Ale nie wszyscy mają takie przywileje. Przedsiębiorca trudniący się nieprofesjonalnym zbieraniem odpadów w postaci zużytego sprzętu nie jest zwolniony z obowiązku zarejestrowania się w rejestrze prowadzonym przez GIOŚ oraz pomimo iż jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji, nie może potwierdzić KPO wystawionej przez podmiot przekazujący mu zużyty sprzęt (art. 69 ust. 3 ustawy o odpadach). Serwis sprzętu elektrycznego i elektronicznego (będący nieprofesjonalnym zbierającym odpady) jest posiadaczem odpadów. W związku z tym przyjmując odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, musi potwierdzić jego przyjęcie na KPO.

Przykład:

Apteka organizuje zbiórkę przeterminowanych leków. W związku z tym jej właściciel rozmieścił oznakowane pojemniki zarówno w swojej aptece, jak i w wyznaczonych placówkach zdrowia. Przed przystąpieniem do tej działalności zawarł umowę z firmą posiadającą decyzję na transport i zbieranie odpadów o kodach: 20 01 31* − Leki cytotoksyczne i cytostatyczne i 20 01 32 − Leki inne niż wymienione w 20 01 31. Odbiór odpadów z wyznaczonych placówek odbywa się raz na 2 miesiące po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Anna Ujda specjalista ds. opracowań i ekspertyz środowiskowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Nie przydatne. Nie prawdą jest, że nieprofesjonalny zbierający (placówka handlowa) nie może potwierdzić przyjęcia odpadów na KPO! Art 63 ust 3 ustawy o odpadach wskazuje na coś zupełnie innego mianowicie: "Posiadacz odpadów, który przejmuje odpady od innego posiadacza, jest obowiązany potwierdzić przejęcie odpadów na karcie przekazania odpadów wypełnionej przez posiadacza, który przekazuje te odpady, niezwłocznie po jej otrzymaniu.". Nieprofesjonalny zbierający staje się posiadaczem odpadów z chwilą ich przyjęcia. Co innego art. 69 ust 4, w którym dopuszcza się niesporządzanie karty przekazania odpadów, jeżeli jeden z posiadaczy odpadów nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów a takim właśnie jest nieprofesjonalny zbierający (placówka handlowa). Sporządzenie KPO zawsze było, jest i będzie obowiązkiem przekazującego odpad. Jeżeli KPO zostanie sporządzone a przyjmujący odpad działa zgodnie z prawem (albo posiada odpowiednią decyzję administracyjną albo jest zwolniony z tego obowiązku w tym przypadku art 45 ust 1 pkt. 1) to MUSI potwierdzić przyjęcie odpadu. Skoro jest to portal "ekspercki" to przydałoby się więcej profesjonalizomu w powyższym artykule. Anna Gudowska

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40603 )
Array ( [docId] => 40603 )