Dowiedz się, co sprawdzi audytor podczas audytu w branży ZSEE

Data: 12-10-2016 r.

Do 30 kwietnia 2017 r. prowadzący zakład przetwarzania oraz organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego będą musieli przeprowadzić roczny audyt zewnętrzny swojej działalności. Minister środowiska przygotował już zarys sposobu i zakresu przeprowadzania takiego audytu. Sprawdź, co Cię czeka.

Audyt będzie przeprowadzany w siedzibie organizacji odzysku lub w zakładzie przetwarzania (w miejscu, gdzie prowadzący ten zakład przechowuje dokumentację).

 

Podczas wizyty w siedzibie organizacji odzysku audytor sprawdzi m.in.: czy spełnia ona wymogi określone przepisami ustawy o zsee oraz czy stosowne zezwolenia za zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów (jeśli prowadzi taką działalność) i czy prowadzi ewidencję odpadów. Podobne czynności podejmie audytor w zakładzie przetwarzania, a więc sprawdzi, czy jego właściciel posiada niezbędne decyzje odpadowe, czy wystawia zaświadczenia o zsee oraz czy składa sprawozdania w zakresie zagospodarowanego zużytego sprzętu oraz odpadów powstałych ze zużytego sprzętu.

Po zakończeniu czynności audytor będzie musiał podpisać sprawozdanie z przeprowadzonego audytu. W sprawozdaniu powinny się znaleźć informacje o ustaleniach, przyczynach i skutkach stanu stwierdzonego w miejscu przeprowadzania audytu.

Rozporządzenie w sprawie audytu zewnętrznego ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Po upływie trzech lat od wejścia w życie rozporządzenia planowane jest przeprowadzenie analizy mającej na celu wskazanie czy zaproponowany w projekcie zakres audytu jest prawidłowy.

Rafał Kruk specjalista ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39592 )
Array ( [docId] => 39592 )