Nowe wytyczne w sprawie transportu odpadów dopiero od 2018 roku

Data: 09-11-2016 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowano już długo wyczekiwane rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Żeby przygotować się do zmian przedsiębiorcy będą mieli sporo czasu, bo rozporządzenie ma wejść w życie dopiero 24 stycznia 2018 r. A jakie zmiany wprowadzi?

Według nowych przepisów od 24 stycznia 2018 r. będzie można transportować odpady niebezpieczne wraz z odpadami innymi niż niebezpieczne, ale pod warunkiem że nie będą miały ze sobą kontaktu, czyli będą zabezpieczone tak, by się nie pomieszały w trakcie przewożenia.

Ponadto wszystkie odpady na czas transportu trzeba będzie zabezpieczyć tak, aby nie wydostały się ze środków transportu, nie wysypywały się, nie pyliły, nie wyciekały i tak aby z pojazdu nie wydostawały się nieprzyjemne zapachy.

Kierowca, który będzie przewoził odpady, będzie musiał mieć przy sobie dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego, a w przypadku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz nazwę gminy, z terenu której są odbierane odpady. Dokumentami potwierdzającymi rodzaj transportowanych odpadów mogą być np. karty przekazania odpadów, faktura sprzedaży odpadów, podstawowa charakterystyka odpadów, dokument dotyczący transgranicznego przemieszczania odpadów lub inny dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego transport odpadów, jeżeli transportujący odpady nie posiada ww. dokumentów.

Pojazdy, którym będą przewożone odpady trzeba będzie oznakować:

  • tablicą koloru białego o wymiarach 400 mmx300 mm z napisem „ODPADY” literami koloru czarnego o wysokości minimum 100 mm i szerokości linii minimum 15 mm,
  • na mniejszych pojazdach można zamontować analogiczną tablicę o wymiarach 300 mmx120 mm, z napisem o wysokości minimum 80 mm i szerokości linii minimum 12 mm,
  • w transgranicznym przemieszczaniu odpadów dopuszcza się stosowanie tablicę z literą „A”.

UWAGA! Przepisy rozporządzenia nie dotyczą transportujących odpady inne niż niebezpieczne w ilości do 100 kg.

Joanna Markiewicz radca prawny, konsultant ds. ochrony środowiska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39707 )
Array ( [docId] => 39707 )

Array ( [docId] => 39707 )