Odpady radioaktywne z elektrowni jądrowych

Autor: Czapla Agata
Data: 16-04-2012 r.

Każda gałąź przemysłu wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości odpadów. Wszystkie z nich stanowią problem w zakresie ochrony środowiska i powinny być odpowiednio przechowywane i przetwarzane. Jednak odpady z elektrowni jądrowych to sprawa dużo poważniejsza i wymagająca surowych restrykcji.

Odpady promieniotwórcze

Paliwo jądrowe, czyli to używane w elektrowniach atomowych, w odróżnieniu od paliwa tradycyjnego (np. węgla) nie jest wypalane do końca. W związku z tym powstają substancje trujące, które nie mogą być używane w dalszej pracy reaktora, stanowią więc odpad promieniotwórczy. To niepotrzebny, zużyty materiał, który zawiera pierwiastki promieniotwórcze. Jednak nie tylko cząstki zużytego paliwa są uznawane za odpad radioaktywny.

Są to również inne substancje i sprzęty używane podczas pracy elektrowni. Zalicza się do nich między innymi filtry wodne i zużyte wymieniacze jonowe. Także różne narzędzia i materiały używane w rutynowej pracy przy instalacjach jądrowych – części pomp, rurociągi, zawory. Wyposażenie pracowni naukowych to także odpady radioaktywne. Także wszelkie części ubioru, jak fartuchy, buty, ścierki, używane w każdym miejscu, w którym człowiek styka się z działaniem promieniotwórczym. To również papier, wata, lignina, pojemniki.

 

Kontrola i zapobieganie

Odpad radioaktywny to też specjalne filtry, które służą to kontroli powietrza pod względem skażenia materiałami promieniotwórczymi, a także ciecze, w których te filtry są rozpuszczane. Ze względu na aktywność promieniotwórczą możemy podzielić je na nisko-, średnio- i wysokoaktywne.

Odpowiednie postępowanie z odpadami promieniotwórczymi ma trzy cele: maksymalnie zmniejszyć objętość odpadów, zapewnić im odporność na działanie wody i rozpraszanie oraz przechować w sposób niezagrażający środowisku.

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24577 )
Array ( [docId] => 24577 )