Segregacja śmieci w krajach zachodnich Europy

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 12-10-2012 r.

Spośród wszystkich krajów europejskich na zachód od Polski w sposobach i rozmiarze wykorzystywania surowców wtórnych i innych odpadów bez wątpienia przodują Niemcy, Norwegia, Szwecja i Finlandia. Na wysypiska śmieci trafia tam nie więcej niż 10% śmieci (w Polsce około 70%). Większość odpadów jest poddawanych recyklingowi. Ma to ogromny wpływ na ochronę środowiska.

Metoda norweska

O ile w Polsce większość śmieci podlega utylizacji (obróbce termicznej, która jedynie zmniejsza ich wielkość i wagę), w Niemczech, Norwegii, Szwecji i Finlandii plastik, papier, metal i szkło poddawane są wtórnej obróbce. W tych krajach nikogo nie trzeba przekonywać do selektywnej zbiórki – ona się po prostu opłaca.

W większości punktów handlowych materiały opakowaniowe (zwłaszcza butelki PET i puszki) można sprzedać w zautomatyzowanych punktach skupu. Ten system działa już od kilkunastu lat z powodzeniem. Korzystają na nim wszyscy: handlowiec, u którego uzyskane pieniądze można wydać, producent, płacący mniejszą opłatę środowiskową oraz konsument, odzyskujący kaucję.

Materiały biodegradowalne natomiast, coraz częściej wędrują do biogazowni – zasilającej np. komunikację miejską w Oslo.

Świadomość ekologiczna a świadomość polityczna

Świadomi ekologicznie Skandynawowie nie mają problemu ze znalezieniem odpowiednich pojemników na surowce wtórne - stoją one co kilkanaście, kilkadziesiąt metrów. Podobny system działa w Niemczech – proekologiczni Niemcy również nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego kontenera. Politycy zrozumieli, że nie wystarczy mówić, trzeba też robić.

 

W Polsce, po wprowadzonych zmianach, liczba pojemników ma wzrosnąć tak, aby każdy mieszkaniec mógł posegregować śmieci w odległości najwyżej dwustu metrów od swego domostwa. Choć przebycie kilkuset metrów ze stertą śmieci nie brzmi zachęcająco, to i tak będzie znacznie lepiej niż obecnie – dziś znalezienie pojemników do selektywnej zbiórki śmieci graniczy z cudem.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29722 )
Array ( [docId] => 29722 )