Ułatwienia dla wprowadzających małe ilości produktów w opakowaniach

Data: 21-09-2016 r.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek produkty o łącznej masie opakowań poniżej 1 Mg prawdopodobnie nie będą musieli prowadzić publicznych kampanii edukacyjnych – tak wynika z projektu przedstawionego przez Ministerstwo Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju uznało, że niektóre przepisy, w tym również przepisy dotyczące gospodarki opakowaniowej w Polsce, ograniczają rozwój polskiej przedsiębiorczości i stanowią zbędne obciążenie biurokratyczne. Dlatego też powstał projekt zmian, który ma te utrudnienia zlikwidować (Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców z 1 lipca 2016 r.).

 

Skorzystają m.in. niektórzy przedsiębiorcy wprowadzają produkty w opakowaniach, a uproszczenie będzie dotyczyło obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych.

Obecnie przedsiębiorcy wprowadzających produkty w opakowaniach, którzy w danym roku wprowadzili do obrotu produkty o łącznej masie opakowań poniżej 1 Mg, są zwolnieni z osiągnięcia wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, a więc nie muszą też uiszczać opłaty produktowej (takie zwolnienie stanowi pomoc de minimis). Nie są jednak zwolnieni z obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Projekt przewiduje więc zwolnienie tej grupy przedsiębiorców również z prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Jeśli te zmiany wejdą w życie, nie będą oni musieli przygotowywać też sprawozdań dotyczących tych kampanii. Planowane zmiany mają wejść w życie z od 1 stycznia 2017 r.

Rafał Kruk specjalista ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Karty charakterystyki substancji chemicznych – co musisz o nich wiedzieć

pobierz

Stanowiska spawalnicze – czy wymagają zgłoszenia

pobierz

Nowe wzory sprawozdań dla podmiotów korzystających ze środowiska

pobierz

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39515 )
Array ( [docId] => 39515 )

Array ( [docId] => 39515 )