600 mln zł na dotacje do pomp ciepła

Data: 09-05-2022 r.

Można składać wnioski na dotację do pompy ciepła montowanej w domu jednorodzinnym. Program "Moje Ciepło" jest dedykowany nowym budynkom mieszkalnym, w którym standard energetyczny jest na wyższym poziomie

Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na dotacje zarezerwowano budżet w wysokości aż 600 mln złotych z Funduszu Modernizacyjnego. Wysokość jednorazowej dotacji mieści się w granicach między 7 a 21 tys zł. 

Wnioski mogą składać osoby fizyczne, które wykorzystują pompy ciepła do samego ogrzewania domu albo łączą to także z podgrzewaniem wody. Dotyczy to pomp gruntowych, wodnych oraz powietrznych. 

Program jest kolejnym elementem służącym upowszechnianiu energetyki prosumenckiej. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się program "Mój Prąd" który gwarantował dofinansowanie do domowej fotowoltaiki. Jest to uzupełnienie programu "Czyste Powietrze", który odnosi się do modernizacji źródeł ciepła w starszych nieruchomościach. 

Tylko nowe budynki w programie

Jak już wspomnieliśmy "Moje Ciepło dotyczy tylko nowych budynków. Jest on definiowany jako budynek wobec którego nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie złożono jeszcze wniosku i wydanie pozwolenia na użytkowanie domu. Wprowadzono jeden wyjątek. Odnosi się on do domów, wobec których co prawda już złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, jednak nastąpiło to już po 1 stycznia 2021 r.  

Ważne: Wnioskodawcą w programie "Moje Ciepło" może być jedynie osoba fizyczna - właściciel lub współwłaściciel. 

Podwyższony standard energetyczny

Dodatkowym warunkiem który musi zostać spełniony jest podwyższony standard energetyczny budynku. Określany jest za pomocą wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody obliczanego na metr kwadratowy powierzchni domu w ciągu roku. 

Wysokość dotacji

Program przewiduje dofinansowanie pomp w wysokości 30 a nawet 45% kosztów inwestycji. Pieniądze zarezerwowane są z Funduszu Modernizacyjnego, czyli rozwiązania unijnego przeznaczonego dla 10 krajów, w których występuje poważny problem emisji dwutlenku węgla - w tym Polski. 

Dotację można otrzymać dopiero po zainstalowaniu pompy ciepła w swoim domu. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41765 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41765 )