Korzyści i możliwości płynące z projektu Zone i CEEB

Data: 05-02-2023 r.

Najważniejszym efektem wprowadzenia Projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) ma być polepszenie jakości powietrza w Polsce. Z projektem związana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), dzięki której łatwiej podejmować działania interwencyjne i planować zarówno lokalne jak i ogólnokrajowe założenia polityki niskoemisyjnej. Przyjrzyjmy się jakie możliwości dają zarówno ZONE jak i CEEB oraz jakie korzyści z nich płyną. 

Budowanie bazy CEEB jest ściśle związane z projektem ZONE, który ma doprowadzić do poprawy jakości powietrza. Jego zadaniem jest przede wszystkim dostarczyć odpowiednich danych, które pozwolą określić faktyczny stan powietrza, a następnie wprowadzić dostosowane rozwiązania proekologiczne. Na podstawie zgromadzonych informacji można też skuteczniej kształtować działania w ramach długi i krótkoterminowej polityki niskoemisyjnej. 

Dane dla gmin

CEEB czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza w naszym kraju ewidencja źródeł spalania paliw i źródeł ciepła. Aktualnie działa jako baza internetowa, która jest budowana dzięki informacji przekazywanych przez właścicieli i zarządców budynków. Co to daje? Gminy na bieżąco otrzymują informacje o tym jakie źródła ogrzewania dominują na ich terenie i w przypadku, gdy z informacji wynika, że nieekologicznych źródeł ciepła jest zbyt dużo, jednostka samorządu terytorialnego ma podstawę do działań prowadzących do poprawy jakości powietrza. Takim działaniem może być chociażby uzyskanie dotacji na termomodernizację budynków czy też na wymianę źródeł ciepła. 

e-usługi dla obywateli

CEEB ma pozwolić na korzystanie z e-usług. Jedną z nich ma być możliwość zamówienia za pośrednictwem aplikacji mobilnej bądź też za pośrednictwem strony internetowej usługi inwentaryzacji lub przeglądu przewodów kominowych. 

Chodzi oczywiście o okresowy przegląd przewodu kominowego wykonany przez firmę która zawodowo prowadzi takie usługi. Wyniki przeglądu znajdą się w systemie w formie elektronicznego dokumentu. Będzie on potwierdzeniem dla spełnienia wymogów dotyczących okresowych przeglądów przewodu kominowego wymaganych przez ubezpieczycieli dla polis ubezpieczeniowych. Będzie także ułatwiał starania o termomodernizację lub wymianę źródeł ciepła. 

Usługi dla profesjonalistów

Odpowiednie e-usługi mają być również dostępne dla pracowników administracji publicznej a także przedsiębiorców takich jak kominiarze i osoby z określonymi uprawnieniami budowlanymi. Będą mogli np. zapisać się do wykazu osób uprawnionych, dzięki czemu będą mieli możliwość wprowadzania danych do CEEB. Audytorzy energetyczni i osoby prowadzące kontrolę stanu technicznego systemu ogrzewania nie podlegają rejestracji, ponieważ ich uprawnienia zostaną przeniesione z Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków. 

Inwentaryzacja budynku

Właściciele i zarządcy budynków zyskają także możliwość składania zamówienia na inwentaryzację budynku. Po jej przeprowadzeniu zamawiający otrzyma elektroniczny dokument z wynikiem tej inwentaryzacji, na podstawie którego system wygeneruje uproszczony audyt termoenergetyczny konkretnego budynku albo lokalu. Wszystkie dane zostaną zapisane w CEEB i będą wykorzystane jako podstawa do ubiegania się o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła czy na termomodernizację. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gunb.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42637 )
Array ( [docId] => 42637 )