Nowe przepisy dotyczące hałasu

Data: 18-06-2022 r.

Prezydent podpisał nowelizację prawa ochrony środowiska. Dostosowuje one regulacje polskie do europejskich wymogów odnoszących się do ustalania metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku. 

Nowe metody pomiaru hałasu

Podmiot, który przygotowuje strategiczne mapy hałasu, będzie zobowiązany wykorzystywać zaktualizowane metody oceny hałasu. Wskazano je w załączniku do dyrektywy Komisji (UE) 2021/1226 z 21 grudnia 2020 r. zmieniającej, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego załącznik II do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wspólnych metod oceny hałasu. Zmiana spowoduje, że przy sporządzaniu map hałasu będzie wykorzystywana najnowsza wiedza. 

 

Zaktualizowane zostały także metody oceny szkodliwych skutków hałasu drogowego, kolejowego i lotniczego. Jednorodna ocena pozwoli podejmować skuteczniejsze działania chroniące lub minimalizujące skutki hałasu dla ludzi. 

Przegląd ekologiczny

Nowe przepisy wyposażają marszałka województwa w narzędzia umożliwiające nakładanie na zarządzającego drogami (inne drogi niż autostrady i drogi ekspresowe), które znajdują się w miastach na prawach powiatu, do przygotowywania przeglądu ekologicznego. Marszałek województwa będzie mógł na podstawie tak przygotowanego dokumentu skuteczniej podejmować działania naprawcze, które z jednej strony będą optymalne dla środowiska, z drugiej - uwzględnią także interesy zarządzającego drogą. 

Wydłużenie terminów dla OZE

Nowe przepisy dają także dłuższy termin na na rozpoczęcie wprowadzania energii z OZE do sieci, przy zachowaniu którego pozostają w mocy dotychczasowe umowy o przyłączenie do sieci dla określonych w tym przepisie kategorii projektów z zakresu OZE. Termin wydłużono z 30 czerwca 2022 r. na 16 lipca 2024 r. Ma to uchronić przed wypowiadaniem umów przyłączeniowych przez zakłady energetyczne, mimo zaawansowanego stopnia realizacji projektu OZE. 

Przepisy europejskie

Nowe przepisy wdrażają regulacje:
1) dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2021/1226 z 21 grudnia 2020 r. zmieniającej, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, załącznik II do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wspólnych metod oceny hałasu
2) dyrektywy Komisji (UE) 202/367 z 4 marca 2020 r. zmieniającej załącznik III do dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do ustalenia metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku.

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Prezydenta RP - prezydent.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41921 )
Array ( [docId] => 41921 )