Rygorystyczne przepisy o czystym powietrzu i wodzie

Data: 30-10-2022 r.

Nowe, bardziej rygorystyczne podejście do przepisów dotyczących czystego powietrza i czystej wody proponuje Komisja Europejska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. W ramach zmian, także prawo do odszkodowania za szkody wyrządzone zanieczyszczeniem powietrza. 

Chodzi o regulacje poświęcone ochronie powietrza, wód powierzchniowych i wód gruntowych, a także zasad związanych z oczyszczaniem ścieków komunalnych. W podanej przez KE informacji czytamy, że co roku przedwcześnie umiera prawie 300 tys.  Europejczyków na skutek zanieczyszczenia powietrza. Nie tylko przedwczesne zgody są konsekwencją zanieczyszczeń. Są to także choroby serca, płuc czy nowotwory.  Nowe przepisy mają zmniejszyć tę liczbę. 

Ważne: KE proponuje zaostrzenie przepisów odnoszących się do dozwolonych poziomów zanieczyszczeń oraz - jednocześnie - poprawę skuteczności wdrażania przepisów w życie. 

Docelowo KE zamierza dążyć do zerowego poziomu emisji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Do 2050 r. środowisko ma być - zgodnie z założeniami - wolne od szkodliwych zanieczyszczeń. A kluczowe są w tym zakresie działania zmierzające do ochrony powietrza i wody. 

Inwestycje na ochronę środowiska mają się zwrócić w ochronie zdrowia, mniejszym zużyciu energii, wydajniejszej produkcji żywności i zwiększeniu różnorodności biologicznej. 

Ochrona powietrza

Ochronie środowiska służą zmiany przepisów. Dotyczy do dyrektyw w sprawie jakości powietrza, w których będą określone przejściowe unijne normy jakości powietrza do 2030 r. To będzie pierwszy krok do osiągania zerowej emisji w roku 2050. Działania na rzecz klimatu muszą odbywać się zarówno na szczeblu lokalnym jak i w wymiarze międzynarodowym. 

KE proponuje zmniejszenie o ponad połowę dopuszczalnej wartości dla pyłu drobnego, który jest główną substancją zanieczyszczającą. Droga do spełnienia wymogów pozostaje do wyboru dla władz lokalnych. 

Ważne: Jeśli unijne normy dotyczące jakości powietrza nie będą przestrzegane, osoby poszkodowane w wyniku zanieczyszczenia zyskają prawo do odszkodowania. 

Przepisy przewidują również występowanie w ich imieniu, w pozwach zbiorowych, organizacji pozarządowych, które będą walczyć o takie odszkodowania. 

Oczyszczalnie ścieków

Zmiany są przewidziane również dla dyrektyw dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych. Nie tylko ma doprowadzić to do poprawy jakości wody w rzekach, jeziorach, morzach i jakości wód gruntowych. Zmiany mają posłużyć bardziej racjonalnemu oczyszczaniu ścieków w kontekście kosztów. 

Przepisy dążą do osiągnięcia neutralności energetycznej tego sektora już w 2040 r. 

W zmianach mają być zawarte przepisy dotyczące obowiązku odzyskiwania składników odżywczych ze ścieków. Będą również nowe normy dotyczące mikrozanieczyszczeń, monitorowania mikrodrobin plastiku. 

Więcej gmin będzie miało obowiązek uzdatniania wody, bo zacznie dotyczyć już jednostek terytorialnych liczących 1 tysiąc mieszkańców, a nie jak dotychczas - dwóch tysięcy. 

KE proponuje również opracowanie planów gospodarki wodnej dla większych miast. Ścieki mają być docelowo monitorowane także przez pryzmat występowania wirusów. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42311 )
Array ( [docId] => 42311 )