Z danych przygotowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych wynika, że zaledwie w ciągu 30 lat, w okresie od 1990 do 2020 r. w tereny uprawne przekształcono 420 milionów hektarów lasów. Aby zobrazować skalę - powierzchnia ta przekracza obszar całej Unii Europejskiej.
Walka z wylesianiem - nowe obowiązki przedsiębiorcy
Wylesianie jest realnym problemem na świecie, z którym mają walczyć nowe przepisy przyjęte przez Parlament Europejski. Nakładają na przedsiębiorstwa sprzedające na terenie Unii Europejskiej określone produkty obowiązek sprawdzania, czy ich produkcja nie prowadziła do wylesiania i degradacji lasów.
Nowymi przepisami, które mają walczyć ze zmianami klimatu i utratą bioróżnorodności, objęte jest: kakao, kawa, soja, guma, drewno, produkty z papieru drukowanego, węgiel drzewny i bydło. Dotyczy to także produktów, które zawierają wskazane towary, zwierząt które były nimi karmione, czy produktów wytworzonych z ich użyciem (np. czekolada, meble, skóry). Jednak przepisy nie wskazują ani konkretnego kraju, ani konkretnego towaru.
Zobacz także: Lasy Państwowe protestują przeciwko wyrokowi TSUE
Przedsiębiorca będzie mógł sprzedawać na terenie Unii Europejskiej produkty tylko wtedy, gdy ich dostawca wydał tzw. oświadczenie o należytej staranności. Ma ono potwierdzać, że konkretny produkt nie pochodzi z terenów wylesionych ani też nie stał się przyczyną degradacji lasów. Pojęcie degradacji lasów zostało rozszerzone także o przekształcanie lasów pierwotnych lub naturalnie odnawiających się w plantacje leśne lub inne grunty zalesione. Dodatkowo przedsiębiorstwa będą zobowiązane do sprawdzania, czy dostarczane produkty zostały wydane w zgodzie z krajowymi przepisami obowiązującymi w miejscu wytworzenia. Wspomniana weryfikacja ma również dotyczyć przestrzegania podczas produkcji praw człowieka oraz praw ludności rdzennej.
W ciągu pierwszych 18 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia, Komisja przygotuje wykaz krajów o niskim, standardowym i wysokim ryzyku związanym z wylesianiem. Produkty pochodzące z krajów o niskim ryzyku będą podlegać uproszczonej procedurze należytej staranności.
Kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów mają być odstraszające - najwyższa grzywna ma wynosić co najmniej 4% całkowitego rocznego obrotu na terenie UE lub obrotu całego przedsiębiorstwa, które nie przestrzegało nowych przepisów.
Zobacz także: Parlament UE: nowe wymogi dla firm, by chronić lasy
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego - portal europarl.europa.eu
