Czym charakteryzują się elektrownie szczytowo-pompowe

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 28-08-2012 r.

Elektrownie szczytowo-pompowe wykorzystują bardzo ciekawą technologię produkcji energii. Najpierw bowiem muszą skorzystać z już wyprodukowanych nośników, które służą do wtłoczenia wody na wyższe partie terenu. Następnie wtłoczona już woda zostaje z powrotem wypuszczona, napędzając turbiny produkujące energię elektryczną.

Z pozoru mechanizm wytwarzania energii ze spadku wody, przy jednoczesnym wcześniejszym zaangażowaniu nośników do jej wpompowania na wyższy poziom, może się wydawać działaniem nieracjonalnym i pozbawionym sensu z punktu widzenia ekonomii. Tak jednak nie jest i elektrownie tego typu świetnie radzą sobie jako producenci energii elektrycznej.

Wszystko za sprawą harmonogramu, który jest przyjęty w procesie produkcyjnym. Woda wtłaczana jest na wyższe poziomy w czasie spadku zapotrzebowania na energię, np. w godzinach nocnych. I odwrotnie, w momencie kiedy popyt rośnie, a z nimi również ceny nośników, rusza także produkcja bazująca na wykorzystaniu przepływającej z góry wody.

Elektrownie szczytowo-pompowe są bardzo efektywnymi zakładami. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię, są w stanie osiągnąć pełną moc w zaledwie kilka minut. Dzięki temu ich rola jako potencjalnych magazynów energetycznych jest szczególnie istotna w sytuacjach gwałtownego wzrostu popytu na nośniki.

Z drugiej jednak strony ten typ elektrowni sprawdza się głównie we współpracy z innymi siłowniami, np. wykorzystującymi energię cieplną. Tutaj zakłady działające w oparciu o obróbkę termiczną paliw kopalnych, mogą dostarczać tańszą energię do elektrowni szczytowo-pompowych w godzinach nocnych.

Dalej następuje proces, o którym wspominaliśmy już wcześniej. Dochodzi więc do wpompowania wody na wyższe partie, jej wykorzystania i produkcji energii wprowadzanej do obiegu i sprzedawanej drożej w okresie zwiększonego popytu ze strony klientów.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29747 )
Array ( [docId] => 29747 )