Czym jest bioróżnorodność

Autor: Czapla Agata
Data: 23-10-2012 r.

Bioróżnorodność w podstawowym rozumieniu to bogactwo gatunków. Jest to zjawisko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania życia, jednak coraz częściej bywa niszczone przez negatywny wpływ człowieka.

Bioróżnorodność to różnorodność życia w jego wszelkich formach. Obecnie jest to jeden z głównych paradygmatów współczesnej ekologii i polityki środowiskowej. Można ją rozpatrywać pod różnymi kategoriami, w zależności od przyjętych kryteriów. Możemy więc mówić o różnorodności genetycznej, gatunkowej. Może ona być też ściśle związana z jakąś krainą geograficzną, na przykład bioróżnorodność siedlisk (może być nim las, rafa koralowa, skała przybrzeżna – każde miejsce w którym istnieje życie).

Ustawa o bioróżnorodności

Bioróżnorodność uznawana jest za dziedzictwo wszystkich obywateli. Uważa się, że jest to podstawa, aby zachować zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. W rezultacie zabiegów środowisk naukowych na całym świecie w Rio de Janeiro w roku 1992, miała miejsce konferencja, na której 154 kraje (w tym Polska) podpisały Konwencję o Bioróżnorodności.

Jest ona międzynarodowym dokumentem najwyższej rangi. W związku z tym przed rządami państw stanęło nowe wyzwanie – biopolityka, czyli ogół decyzji związany z zachowaniem różnorodności życia oraz wspierania tych form kultury, które sprzyjają osiągnięciu takich celów. Naukowcy alarmują, że jeśli poszczególne kraje nie zmienią polityki i nadal będą lekceważyć międzynarodowe umowy to do 2020 roku wyginie ok. 20 procent spośród żyjących dziś na ziemi gatunków.

 

Człowiek kontra natura

Rozwijające się biotechnologie prowadzą do totalnej erozji genetycznej. Prowadzi to do zachwiania podstawowych funkcji ekologicznych. Wprowadzane są mutacje genetyczne, które nierzadko wręcz niszczą naturalne ekosystemy. Są miejsca, gdzie brak różnorodności biologicznej jest czymś normalnym, jak pustynia czy koło podbiegunowe i rzeczą bezmyślną jest ingerowanie w ten system.

Agata Czapla

Czapla Agata

Tagi: sozologia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29755 )
Array ( [docId] => 29755 )