Ekologia w księgowaniu

Data: 10-06-2013 r.

Duże przedsiębiorstwa potrafią skalkulować sobie oszczędności czasu i pieniędzy, jakie mogą osiągać dzięki stosowaniu elektronicznej faktury. Firmy redukujące swój wpływ na środowisko w naturalny sposób zaczynają się interesować e-fakturą, bo jej stosowanie to jedna z metod na prowadzenie działalności eko.

Zdarzają się nawet przypadki, że przedsiębiorstwa usiłujące działać w zgodzie ze środowiskiem żądają od wystawców faktur papierowych, by ponosili koszty ich przechowywania.

Zależność jest prosta – gdy archiwa faktur papierowych się powiększają, to i wydatki na ich eksploatację są coraz bardziej dotkliwe. Z kolei uwolnienie się od konieczności archiwizowania faktur papierowych wiąże się z redukcją wydatków, nieraz znaczną.

Korzyść dla środowiska, niższe koszty

Stosowanie e-faktur pozwala też przedsiębiorcom na oszczędność czasu. Proces fakturowania i płatności trwa od 19 do 40 dni – średnio ok. 30 dni od momentu zakończenia cyklu billingowego. Skutkuje to niższymi przychodami z inwestycji (np. z lokaty) lub zwiększonymi kosztami obsługi zadłużenia.

Dla średniej wielkości operatora telekomunikacyjnego, skrócenie cyklu spływu wszystkich należności o połowę, może oznaczać korzyści finansowe w wysokości ponad 630 tys. zł w skali miesiąca, co daje ok. 7,6 mln zł rocznie.

Nic dziwnego, że to duże firmy, jako pierwsze stawiły czoła wyzwaniu wdrożenia obrotu e-fakturami ze swoimi kontrahentami, klientami, a także ze służbami skarbowymi.

Duża nieufność

Natomiast mniejsze firmy z rezerwą podchodzą do e-faktury. Powodem jest niejasność przepisów o zasadach ich stosowania, a także sprzeczne interpretacje. Regulacyjny straszak skłania do trzymania się tradycyjnych rozwiązań.

E-faktury są wygodniejsze, tańsze i bardziej ekologiczne niż papierowe formy rozliczeń. Z badań wynika, że przedsiębiorcy korzystający z nich cenią sobie oszczędności, krótszy czas dostarczenia i lepszą kontrolę nad dokumentami – podkreśla Zbigniew Gajewski, zastępca dyrektora generalnego PKPP Lewiatan.

Środowisko biznesowe dla ochrony środowiska

W Polsce główną motywem skłaniającym do stosowania e-faktur jest obecnie chęć obniżenia kosztów. Udział tych faktur na polskim rynku B2B jest znikomy, a w wymianie B2C dominuje format pliku pdf, który tak naprawdę nie jest fakturą elektroniczną, a jedynie obrazem dokumentu papierowego. – Faktura w pliku pdf nie daje możliwości korzystania z głównego atutu e-dokumentu, jakim jest automatyczne przetwarzanie go – uważa Miikka Savolainen, dyrektor zarządzający Itella Information. – Rozwój udziału faktur elektronicznych w przepływach między firmami hamowany jest przez obawy, wynikające z niejasnych przepisów prawnych.

Chociaż należy podkreślić poprawę w tym zakresie, w porównaniu z warunkami prawnymi obowiązującymi przed grudniem 2010 r. Innego rodzaju przeszkodą jest brak odpowiednio przygotowanych menedżerów projektu ds. wprowadzenia e-fakturowania w firmach. Osoby z działu IT nie uznają prac związanych z dokumentami finansowymi za wchodzące w zakres ich obowiązków. Z kolei działy księgowe często obawiają się komplikacji, wynikających z używania nowych systemów elektronicznych i rezygnacji z faktur papierowych, do których nadal są bardzo przywiązane. Kluczową rolę w dziele upowszechnienia e-faktury ma do odegrania polski rząd. Taka sytuacja miała miejsce w Finlandii, skąd pochodzę.

To właśnie fiński rząd dał dobry przykład i wprowadził obowiązek elektronicznej wymiany dokumentów w przetargach publicznych. Staramy się te dobre praktyki promować na rynku polskim i obserwujemy ogromne zaangażowanie środowiska biznesowego w powodzenia naszych działań. Dodatkową pomocą stanie się z pewnością unijny projekt e-procurement, który zakłada zelektronizowanie procesu zamówień publicznych we wszystkich państwach członkowskich do roku 2016 – uważa dyrektor Savolainen.

Krzysztof Polak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24578 )
Array ( [docId] => 24578 )

Array ( [docId] => 24578 )