Na czym polega pasywne ogrzewanie budynku

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 12-09-2012 r.

System pasywnego ogrzewania budynku to doskonałe rozwiązanie, które wspomaga inne metody i technologie grzewcze pomieszczeń mieszkalnych. Tutaj jednak nie jest konieczny montaż określonych urządzeń, które produkowałyby ciepło na potrzeby użytkowników budynku. Kluczowe znaczenie odgrywa natomiast faza koncepcyjna na etapie projektu i późniejszej budowy domu.

O ile różnego rodzaju instalacje grzewcze (gazowe, elektryczne) montowane w budynku mogą ulec modyfikacji np. w trakcie prac budowlanych, to zastosowanie pasywnego ogrzewania musi być dokładnie przemyślane jeszcze przed wdrożeniem inwestycji. W tym przypadku bowiem kluczowe znaczenie będzie miało wiele aspektów związanych z projektowaną bryłą domu i jego odpowiednim umiejscowieniem na posiadanym już gruncie.

Warto więc na etapie projektowym zwrócić uwagę na możliwości wykorzystania energii słonecznej, która – operując na poszczególne płaszczyzny budynku – będzie go nie tylko doświetlała, ale także nagrzewała, dostarczając tym samym bezpłatnego ciepła.

Korzyści z tego typu rozwiązania są oczywiste. Jednak, przy budowie domu niewiele osób zaprząta sobie głowę takimi aspektami, jak odpowiednie wyprofilowanie ścian budynku – tak, aby uzyskać optymalny kąt padania światła słonecznego, dający najlepszy efekt w postaci darmowego zastrzyku energii cieplnej.

Oprócz bryły i odpowiednich przeszkleń, warto także zwrócić uwagę na przyszłe usytuowanie budynku względem stron świata oraz innych obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Z całą pewnością pasywne ogrzewanie może przynieść spore profity i oszczędności z tytułu eksploatacji sieci elektroenergetycznej. W wielu przypadkach – dzięki dobrze nasłonecznionej ekspozycji budynku – będziemy mogli również zmodyfikować projekt aktywnej instalacji grzewczej, co z pewnością przyniesie również ograniczenie kosztów i w tej materii. A to z kolei oznacza niższe koszty ogólnej budowy i ograniczenie związanym z tym nakładów inwestycyjnych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29750 )
Array ( [docId] => 29750 )