Nie stać nas na nieefektywne zużycie energii

Data: 05-05-2013 r.

Wyzwaniem dla administratorów budynków i centrów danych w Polsce jest optymalizacja nieefektywnego (nadmiarowego) zużycia energii. Przez zastosowanie zautomatyzowanych systemów można sterować zużyciem energii w taki sposób, że kiedy nie będzie potrzebna klimatyzacja i oświetlenie w danym pomieszczeniu, to system automatycznie wyłączy lub ograniczy dopływ energii.

W skali miesiąca i lat, oszczędności z użycia takich rozwiązań będą znaczące – zarówno w wymiarze finansowym, jak i pod względem zmniejszania emisji CO2.

Warto podkreślić, że wydatki na energię elektryczną często stanowią największą część bieżących kosztów funkcjonowania lokalnej serwerowi – zauważa Maciej Sobiepanek, menedżer Windows Azure w Microsoft Polska.

Redukcja liczby maszyn

W większości firm pobór mocy przez urządzenia IT jest największy w godz. 8–17. Wieczory, noce, weekendy i święta to okresy mniejszego poboru przez serwery i urządzenia klimatyzacyjne. Różnica w poborze energii, w okresie wzmożonego użycia infrastruktury teleinformatycznej a okresem czuwania, może przekroczyć 50 proc. – przetwarzanie danych w sektorze bankowym, który następuje przeważnie w nocy, jest tego przykładem.

Znawcy rynku teleinformatycznego podkreślają, że w 2013 r. znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na konsolidację zasobów IT i wirtualizację.

Średnie wykorzystanie mocy obliczeniowej serwera pełniącego wyłącznie jedną funkcję wynosi kilkanaście procent w ciągu roku. Jego wydajność jest jednak tak wyskalowana, by w przypadku największego obciążenia, które pojawia się kilka razy w roku, był on w stanie skutecznie zrealizować zadanie – objaśnia Maciej Sobiepanek.

Konsolidacja zasobów IT i wirtualizacja pozwalają rozwiązać ten problem. Zmiana polega na redukcji liczby serwerów, przez „dociążenie” ich aplikacjami z innych maszyn. Mówiąc w sposób zrozumiały dla osób nie zajmujących się IT na co dzień – redukując liczbę fizycznych serwerów i konsolidując ich pracę sprawiamy, że nasze serwery przestają się „nudzić” – tłumaczy.

Z kolei zdaniem Andrzeja Miłosza, dyrektora działu rozwiązań systemowych w Asseco Business Solutions, wirtualizacja serwerów stała się już standardem, zwłaszcza dla wdrożeń nowych i migracji dotychczas eksploatowanych rozwiązań do nowej infrastruktury. Odrębnym nurtem wirtualizacji jest partycjonowanie sprzętu serwerowego, tak by obsługiwał kilka rozwiązań systemowych naraz – dodaje Miłosz.

Konsolidacja środowiska IT i wirtualizacja zasobów sprawiają, że IT działa szybciej i sprawniej niż jeszcze kilka lat temu. Im większa firma, i im więcej serwerów, tym oszczędności są większe. Sam rodzaj serwerów jest również istotny. Urządzenia nowej generacji mają coraz większą moc obliczeniową, a zajmują mniej miejsca i pobierają mniej mocy – podkreśla Leszek Hołda.

Wzrost zachmurzenia

Konsolidacja zasobów IT i wirtualizacja napędzają koniunkturę na usługi oferowane z chmur obliczeniowych (cloud computing), które w 2013 r. będą najszybciej rosnącym segmentem rynku IT.

Firmy najpierw odkryły, że dzięki grupowaniu zasobów w pule, a następnie dynamicznemu ich przydzielaniu i zwalnianiu, w zależności od bieżącego zapotrzebowania – można skuteczniej wykorzystać posiadane zasoby. Niedługo potem zaczęły być kuszone propozycją przeniesienia tych zasobów do chmury obliczeniowej zewnętrznego usługodawcy. Wirtualizacja pozwoliła firmom szybko ograniczyć wydatki na sprzęt. Kiedy ten proces zaczął się kończyć dostawcy zaproponowali im optymalizację IT, w postaci udostępniania potrzebnych systemów, aplikacji i mocy obliczeniowych „od ręki”, w ustalonym czasie.

Co z przyrostem danych?

Według raportu IDC w 2011 r. rozmiar „cyfrowego wszechświata” przekroczył 1,8 zetabajta (1 ZB to 1021 bajtów), a już w 2016 r. osiągnie astronomiczny poziom 8 ZB. W sytuacji, gdy coraz więcej firm ma dostęp do tera– lub petabajtów informacji, zwykłe rozwiązania bazujące na hurtowniach danych przestają być efektywne. Z tego powodu na rynku pojawiła się nowa kategoria produktów i usług IT, określana mianem Big Data.

Pod tym terminem kryją się konkretne rozwiązania technologiczne. Systemy, które do niedawna wykorzystywane były wewnętrznie przez wąskie grono wyspecjalizowanych instytucji, teraz znalazły się w centrum uwagi firm z wielu segmentów rynku – od branży internetowej, przez sektor finansowy, aż po przemysł wydobywczy. Przetwarzanie, a także samo przesyłanie z miejsca na miejsce, tak ogromnych ilości danych, to duże wyzwanie – wyjaśnia Michał Żyliński, menedżer Windows Azure w Microsoft Polska.

Krzysztof Polak


Zobacz także:


Tagi: komputer

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24573 )
Array ( [docId] => 24573 )

Array ( [docId] => 24573 )