Inteligentne oświetlenie ratuje budżet i środowisko

Data: 15-05-2013 r.

Czasowe wyłączanie latarni to kiepska metoda na oszczędzanie, a pośrednio ochronę środowiska. Na razie jednak często gminy chwytają się tylko tego sposobu, chociaż rynek oferuje wiele energooszczędnych systemów oświetlenia. Problem oczywiście w braku środków, ale nie tylko.

Pojawiła się szansa na przeprowadzenie w kraju kompleksowych inwestycji w energooszczędne oświetlanie miast. To pieniądze z podpisanej niedawno umowy z Hiszpanią. Polska sprzedała jej tzw. jednostki przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń (tzw. jednostki AAU). Mamy nadwyżkę tych uprawnień, sprzedajemy je od trzech lat, pozyskując tym samym przychody do specjalnego programu inwestycyjnego, tzw. Systemu Zielonych Inwestycji. Środki z redukcji emisji są przeznaczane na finansowanie projektów proekologicznych w kraju, na zazielenianie Polski.

Resort środowiska zapowiedział, że dzięki tej umowie (już ósmej z kolei transakcji zazieleniania przeprowadzonej przez Polskę) będzie można do 2015 r. sfinansować nie tylko wymianę żarówek w miejskich latarniach, ale także całych systemów zarządzania energią potrzebną do oświetlania miast.

Takie są plany, o konkretnych zamierzeniach trudno na razie mówić. Jest na to za wcześnie.

Rachunek klimatyczny

Do zagospodarowania jest sporo pieniędzy. Umowa z Hiszpanią przyniesie 40 mln euro, część tej kwoty zostanie przeznaczona także na ekologiczny transport. Ma ona trafić na specjalny rachunek klimatyczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki będą rozdzielane w ramach konkursów.

Według danych Ministerstwa Środowiska (MŚ), w Polsce istnieje ok. 3 mln lamp ulicznych. Jedna trzecia z nich, to ponad 30-letnie urządzenia. Jednocześnie oświetlenie ulic pochłania znaczną część energii i kosztów gmin.

Na oświetlenie ulic krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych znajdujących się w obrębie Warszawy, w 2011 r. przeznaczyliśmy prawie 39 mln zł na energię oraz 10,2 mln zł na konserwację – informuje Magdalena Jadziewicz-Kasak z Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy. Do tego dochodzą również koszty remontów i modernizacji, które ponoszone są w części przez zarząd dróg miejskich, a w części bezpośrednio przez dzielnice Warszawy.

Czas na ekologiczne lampy

Rozwiązaniem mogą być inteligentne systemy sterowania oświetleniem, pozwalające na oszczędności sięgające nawet 50 proc., bez konieczności wyłączania lamp. Inna możliwość to wymiana starych lamp na nowe, ekologiczne – podkreślano w MŚ, po podpisaniu umowy z Hiszpanią. Według zaleceń wynikających z wielu różnych badań, przede wszystkim warto wymienić energochłonne lampy rtęciowe. Są one, co prawda udoskonalane, ale ich technologia liczy kilkadziesiąt lat. Dziś istnieją znacznie lepsze rozwiązania.

Konkretną korzyść z zastosowania energooszczędnych urządzeń trudno obliczyć. To zależy od miejsca i warunków, w jakich system oświetlenia funkcjonuje oraz wielu innych wymagań. Jak mówi Krzysztof Drukarczyk, wiceprezes Ambiled, firmy oferującej systemy oświetlenia według własnych opatentowanych projektów, produkowanych przy wsparciu krajowych kooperantów – wycofanie rtęciowych lamp daje nawet do 80 proc. oszczędności. Jednak, już nie spotyka się ich w wielu miejscach. Ale wymierny zysk daje również wymiana oświetlenia sodowego na LED. Redukcja poboru energii, a zatem także kosztów może sięgnąć 60 procent. Wyliczenia wspomnianej spółki, na przykładzie niewielkiej gminy w okolicach Jeleniej Góry pokazują, że potencjalne oszczędności w wydatkach po 10 latach od wymiany oświetlenia ulicznego, mogą przekroczyć 750 tys. złotych.

Iwona Jackowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24562 )
Array ( [docId] => 24562 )