Inteligentne oświetlenie ratuje budżet i środowisko

Data: 15-05-2013 r.

Czasowe wyłączanie latarni to kiepska metoda na oszczędzanie, a pośrednio ochronę środowiska. Na razie jednak często gminy chwytają się tylko tego sposobu, chociaż rynek oferuje wiele energooszczędnych systemów oświetlenia. Problem oczywiście w braku środków, ale nie tylko.

Pojawiła się szansa na przeprowadzenie w kraju kompleksowych inwestycji w energooszczędne oświetlanie miast. To pieniądze z podpisanej niedawno umowy z Hiszpanią. Polska sprzedała jej tzw. jednostki przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń (tzw. jednostki AAU). Mamy nadwyżkę tych uprawnień, sprzedajemy je od trzech lat, pozyskując tym samym przychody do specjalnego programu inwestycyjnego, tzw. Systemu Zielonych Inwestycji. Środki z redukcji emisji są przeznaczane na finansowanie projektów proekologicznych w kraju, na zazielenianie Polski.

Resort środowiska zapowiedział, że dzięki tej umowie (już ósmej z kolei transakcji zazieleniania przeprowadzonej przez Polskę) będzie można do 2015 r. sfinansować nie tylko wymianę żarówek w miejskich latarniach, ale także całych systemów zarządzania energią potrzebną do oświetlania miast.

Takie są plany, o konkretnych zamierzeniach trudno na razie mówić. Jest na to za wcześnie.

Rachunek klimatyczny

Do zagospodarowania jest sporo pieniędzy. Umowa z Hiszpanią przyniesie 40 mln euro, część tej kwoty zostanie przeznaczona także na ekologiczny transport. Ma ona trafić na specjalny rachunek klimatyczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki będą rozdzielane w ramach konkursów.

Według danych Ministerstwa Środowiska (MŚ), w Polsce istnieje ok. 3 mln lamp ulicznych. Jedna trzecia z nich, to ponad 30-letnie urządzenia. Jednocześnie oświetlenie ulic pochłania znaczną część energii i kosztów gmin.

Na oświetlenie ulic krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych znajdujących się w obrębie Warszawy, w 2011 r. przeznaczyliśmy prawie 39 mln zł na energię oraz 10,2 mln zł na konserwację – informuje Magdalena Jadziewicz-Kasak z Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy. Do tego dochodzą również koszty remontów i modernizacji, które ponoszone są w części przez zarząd dróg miejskich, a w części bezpośrednio przez dzielnice Warszawy.

Czas na ekologiczne lampy

Rozwiązaniem mogą być inteligentne systemy sterowania oświetleniem, pozwalające na oszczędności sięgające nawet 50 proc., bez konieczności wyłączania lamp. Inna możliwość to wymiana starych lamp na nowe, ekologiczne – podkreślano w MŚ, po podpisaniu umowy z Hiszpanią. Według zaleceń wynikających z wielu różnych badań, przede wszystkim warto wymienić energochłonne lampy rtęciowe. Są one, co prawda udoskonalane, ale ich technologia liczy kilkadziesiąt lat. Dziś istnieją znacznie lepsze rozwiązania.

Konkretną korzyść z zastosowania energooszczędnych urządzeń trudno obliczyć. To zależy od miejsca i warunków, w jakich system oświetlenia funkcjonuje oraz wielu innych wymagań. Jak mówi Krzysztof Drukarczyk, wiceprezes Ambiled, firmy oferującej systemy oświetlenia według własnych opatentowanych projektów, produkowanych przy wsparciu krajowych kooperantów – wycofanie rtęciowych lamp daje nawet do 80 proc. oszczędności. Jednak, już nie spotyka się ich w wielu miejscach. Ale wymierny zysk daje również wymiana oświetlenia sodowego na LED. Redukcja poboru energii, a zatem także kosztów może sięgnąć 60 procent. Wyliczenia wspomnianej spółki, na przykładzie niewielkiej gminy w okolicach Jeleniej Góry pokazują, że potencjalne oszczędności w wydatkach po 10 latach od wymiany oświetlenia ulicznego, mogą przekroczyć 750 tys. złotych.

Iwona Jackowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24562 )
Array ( [docId] => 24562 )

Array ( [docId] => 24562 )