Jak robić biznes na ekologicznym myciu samochodów

Data: 09-07-2013 r.

Ekomyjnie to dynamicznie rozwijający się segment ekologicznego biznesu motoryzacyjnego. Są one dobrym pomysłem na działalność nawet dla niezbyt zamożnych przedsiębiorców, bo wystarczy wydać tylko 15 – 20 tys. zł, by uruchomić ekologiczną automyjnię w wersji mobilnej.

Od czterech lat na polskim rynku funkcjonuje Międzynarodowa Sieć Ekologicznych Myjni Ręcznych Autobella. Jej wyłącznym przedstawicielem w naszym kraju jest spółka ABX Technology. Analizując sposób czyszczenia tam samochodów, można by uznać, że jest to w tej chwili jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań na rynku. Mycie pojazdów odbywa się bowiem bez użycia wody. Podkreśla to nawet hasło reklamowe sieci, brzmiące „Samochód do mycia, a woda do picia”.

Ręczne czyszczenie jest najbardziej ekologiczne

 

– Mycie auta odbywa się przy użyciu specjalnych, biodegradowalnych produktów, które odseparowują brud od lakieru na karoserii oraz ściereczki z mikrofibry, za pomocą której jest on usuwany z jej powierzchni. Jest to, więc czyszczenie ręczne – tłumaczy Marcin Giziński, menedżer w spółce ABX Technology.

Poza tym substancja, występująca w postaci emulsji tworzy warstwę ochronną, nadającą karoserii nie tylko połysk, ale i zabezpieczenie przed chłonięciem nowej dawki zanieczyszczeń.

Wykorzystywana przez Autobella metoda uważana jest za czystą, niepozostawiającą odpadów również dlatego, że włókna myjące, po odpowiednim procesie czyszczenia, wracają ponownie do obiegu.

Pracownicy przyznają, że w momencie bardzo silnego zabrudzenia lub oblodzenia zimą samochodu, dopuszczalne jest skorzystanie z parownicy wysokiego ciśnienia. – Od roku jednak nie skorzystaliśmy z niej, co tylko dowodzi, że jest niezbędna w bardzo wyjątkowych przypadkach – dodaje pracownik ABX Technology.
Myjnia Autobella jest też dostępna w wersji mobilnej.

Ekologiczne czyszczenie parą


Zanim ta technologia stanie się znaczącą w Polsce, w kategorii ekologicznego mycia samochodów wciąż dominującą rolę odgrywać będą myjnie parowe. Zwłaszcza, że są obecnie najdynamiczniej rozwijającym się segmentem na tym rynku. Głównie ze względu na niskie koszty inwestycji. Jej uruchomienie, w wersji mobilnej, to wydatek już zaledwie 15 – 20 tys. zł. Koszty są niskie, ponieważ niepotrzebny jest lokal oraz nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenia wodno-prawne, czy instalowania filtrów ścieków w inwestycji.

Przeczytaj więcej o odnawialnych źródłach energii


– Trzeba jednak mieć na względzie, że kwota przedsięwzięcia będzie niska, jeśli inwestor dysponuje własnym środkiem transportu. Jest on niezbędny do przewozu urządzenia na parę do miejsca wskazanego przez klienta, zamawiającego usługę – informujeMarek Karafioł, właściciel sieci działającej pod marką Ecomyjnia.
Do uruchomienia myjni stacjonarnej wystarczy natomiast niewiele więcej, bo około 50 tys. zł. To wciąż przynajmniej o połowę mniej niż kosztuje wybudowanie tradycyjnej myjni tunelowej. Ostateczny koszt zależy jednak od tego, ile stanowisk do mycia samochodów zostanie w niej utworzonych. Jeśli dwa, to bez problemu można zmieścić się w tej kwocie.

Przeczytaj więcej o ekologicznych samochodach


Na rynku pojawia się też coraz więcej myjni samochodowych wyposażonych w mini oczyszczalnie ścieków, wykorzystywanych dla własnych potrzeb. Te również są przyjazne środowisku, ale nie tak bardzo jak np. myjnie parowe. Odzyskaną, dzięki oczyszczalniom, wodę, ponownie bowiem wykorzystują w procesie mycia kolejnych aut. Niestety, mimo zastosowanego obiegu zamkniętego, część wody z detergentami przenika do środowiska.

Ekologiczny biznes z przyszłością


Eksperci szacują, że liczba ekologicznych myjni parowych przekracza w tej chwili już 500 w kraju. Uważają jednak, że Polska wciąż jest na początku drogi pod tym względem, a to oznacza nadal duży potencjał do rozwoju. Szczególnie, że rośnie popyt na ekologiczne mycie aut, przynajmniej o 10 – 15 proc. w skali roku. Powodem są oczywiście dobre efekty, jakie uzyskuje się dzięki myciu suchą parą. Nie tylko skutecznie usuwa ona zabrudzenia, ale też dobrze dezynfekuje powierzchnię. W efekcie czyszczenie za jej pomocą starcza na dłużej. Samochód jest bardziej odporny na bród, przez co nie trzeba często jeździć do myjni, co też sprzyja środowisku.


Małgorzata BiernackaZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24514 )
Array ( [docId] => 24514 )