Wady i zalety elektrowni wiatrowej

Autor: Czapla Agata
Data: 31-10-2012 r.

Elektrownia wiatrowa wytwarza energię elektryczną przy użyciu specjalnych generatorów w postaci turbin wiatrowych napędzanych energią wiatru. Tak powstała energia zaliczana jest do ekologicznych, ponieważ do jej powstania nie wykorzystuje się żadnego paliwa uzyskiwanego w procesie spalania.

 

Zalety elektrowni wiatrowej

Do zalet elektrowni wiatrowej z pewnością możemy zaliczyć „czystość ekologiczną” związaną z brakiem spalania i emisji gazów do atmosfery.

Kolejnym powodem przemawiającym za elektrownią wiatrową jest fakt, że wiatr jest źródłem energii odnawialnej, która nigdy się nie wyczerpie, w przeciwieństwie do takich surowców jak gaz czy węgiel.

Kolejną zaletą jest możliwość częściowego uniezależnienia od dostawców prądu, zwłaszcza na terenach gdzie często dochodzi do przerw w dostawie.

Pomijając nakłady inwestycyjne jest to także energia darmowa.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za elektrowniami wiatrowymi jest ochrona środowiska, będąca jednym z najważniejszych tematów ostatnich lat.

Wady elektrowni wiatrowej

Ta forma uzyskiwania energii nie jest jednak pozbawiona wad. Zaliczyć do nich możemy niestabilność – wiatr jest zmienny, nie można przewidzieć z jaką siłą będzie wiał w danym czasie.

Ponadto do wybudowania farmy wiatrowej potrzebna jest duża przestrzeń, z dala od aglomeracji miejskich.

 

Turbiny wiatrowe są źródłem hałasu. Wybudowanie elektrowni wiatrowej wymaga dużych nakładów inwestycyjnych a zwracanie się kosztów jest ściśle związane z prędkością i siłą wiatru, więc proces ten może się wydłużać. Same wiatraki mogą być też zagrożeniem dla ptaków i zwierząt, ze względu na drgania, które emitują. Ponadto budowa elektrowni związana jest z uzyskaniem wielu pozwoleń budowlanych, co jak powszechnie wiadomo, łączy się z wydłużonym oczekiwaniem.


Zobacz także:

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Nowe wzory sprawozdań dla podmiotów korzystających ze środowiska

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Najczęstsze uwagi dotyczące wniosków o wydanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów

pobierz

Stacja benzynowa a zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29774 )
Array ( [docId] => 29774 )