Wykorzystanie energii słonecznej

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 12-10-2012 r.

Darmowa energia słoneczna przestaje taką być, kiedy dochodzi do regulowania rachunku za instalację solarną. Koszty montażu kolektorów promieni słonecznych są dość wysokie, dlatego, jeśli decydujesz się na ich zakup, zadbaj o odpowiedni dobór modelu oraz jego właściwy montaż, aby sprawność i wydajność urządzenia były jak największe.

Co zyskasz dzięki instalacji solarnej

Dzięki solarom możemy podgrzewać wodę w bojlerze tzw. zasobniku. Można także podgrzewać wodę w basenie oraz dogrzać centralne ogrzewanie. Do dogrzania domu potrzebne są jednak kosztowne instalacje o dużej powierzchni. Ekonomika takiej inwestycji jest więc wątpliwa. Ponadto działanie kolektorów jest możliwe tylko w instalacjach grzewczych niskotemperaturowych np. ogrzewania podłogowego.

Najpopularniejszym i sposobem wykorzystania kolektorów pozostaje zatem dogrzanie wody do mycia.

Efektywność instalacji kolektorów

Montując kolektor na dachu, należy optymalnie ustawić kąt nachylenia do powierzchni ziemi. Kolektor wykorzystywany tylko latem może mieć kąt 30 stopni nachylenia, całoroczny trzeba zainstalować po kątem 45 stopni.

Ważne jest także ustawienie wobec stron świata: wybierz miejsce jak najbardziej zwrócone na południe. Odchylenie na wschód albo zachód nie może być większe niż 15 stopni.

Najefektywniejszy jest montaż na dachu: kolektory wolnostojące na ziemi przynoszą zbyt duże straty ciepła w „transporcie” energii, a naścienne trudno optymalnie nachylić w kierunku słońca.

Pamiętaj także, że efektywność zależy także od kurzu – warto myć co jakiś czas pokrycie konwertera. Bardzo praktyczne wydaje się być także montaż ekranów doświetlających kolektor.

 

Na wydajność wpływa również rodzaj zastosowanego zasobnika: musi on być duży (około 600 litrów). Im większy zasobnik – tym dłużej (w razie niepogody) nie trzeba będzie uruchamiać innego systemu dogrzewania.

Niestety największy wpływ na wydajność instalacji ma czynnik niezależny od człowieka - pogoda.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29769 )
Array ( [docId] => 29769 )