Zastosowanie pomp ciepła

Autor: Czapla Agata
Data: 25-10-2012 r.

Pompa ciepła to jedno z ekologicznych źródeł ciepła. Warto dowiedzieć się więcej na temat jej działania. Czym jest? To maszyna, która wymusza przepływ ciepła z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej. Czemu służy to rozwiązanie?

Taki proces przebiega wbrew naturalnemu obiegowi, dlatego potrzebna jest z zewnątrz energia mechaniczna albo energia cieplna. Z takimi pompami mamy do czynienia na co dzień. Używane są w wielu sprzętach, które nas otaczają. W gospodarstwach domowych mamy z nimi do czynienia w chłodziarkach i zamrażarkach, w przetwórstwie spożywczym we wszelkiego rodzaju chłodniach. Znajdują się także w klimatyzatorach, w chłodnictwie.

Dom z pompą ciepła

Pompy ciepła mogą być również używane do ogrzewania domu, stanowiąc metodę nowoczesną, a jednocześnie bazującą na sprawdzonej metodzie odzyskiwania ciepła. Stojąc przed wyborem rodzaju instalacji służącej do ogrzewania warto rozważyć również tę opcję, bo być może okaże się ona dla nas najbardziej atrakcyjna. Jako instalacja grzewcza pompa ciepła zapewnia komfort i wygodę przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej. Co ciekawe, taka pompa to urządzenie bardzo funkcjonalne. Dzięki niej nie tylko ogrzejemy dom w zimie, ale także możemy dostarczyć przyjemnego, tak potrzebnego chłodu podczas upalnego lata.

 

Darmowe ochładzanie w upalne dni

Dodatkowo warto wiedzieć, że opcja chłodzenia jest dla nas praktycznie darmowa, bo przepływ ciepła jest wówczas naturalny, niewymagający nakładów dodatkowej energii. Sami możemy zdecydować czy pompa ma być jedynym źródłem energii cieplnej, czyli zapewniać ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania oraz na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej czy też tworzyć układ biwalentny. Pompy ciepła sprawdzają się najlepiej w słabo ocieplonych domach, w domach dużych, czy też kiedy zależy nam, by źródło ciepła było bezobsługowe.

Agata Czapla


Zobacz także:

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29773 )
Array ( [docId] => 29773 )