Czy będą normy zatrudnienia uwzględniające liczbę łóżek?

Kategoria: Normy i sanepid
Data: 28-04-2023 r.

Naczelna Rada Lekarska apeluje o pilne podjęcie prac legislacyjnych, dzięki którym będą obowiązywały realne normy zatrudnienia lekarzy w lecznictwie szpitalnym. Normy te mają uwzględniać rzeczywistą liczbę "łóżek" którymi musi zajmować się lekarz na poszczególnych oddziałach. Nowe zasady powinny obowiązywać zdaniem NRL zarówno w normalnych godzinach pracy jak i podczas dyżuru medycznego. 

Zdaniem lekarskiego samorządu brakuje przepisów określających realne normy pracy lekarzy w szpitalach. A realne są według nich zasady, które uwzględniają liczbę lekarzy w przeliczeniu na liczbę łóżek szpitalnych przypisanych do konkretnego oddziału. Minimalną liczbę lekarzy przypadających na oddział określa jedynie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (nie dotyczy to Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz oddziałów intensywnej terapii). 

 

Zgodnie z zasadami określonymi we wskazanym akcie prawnym, wystarczającą liczbą lekarzy na jeden oddział szpitalny to "równoważnik dwóch etatów" w tym jeden to lekarz specjalista. Przepisy nie uwzględniają jednak wielkości oddziału ani ilości łóżek - czyli rzeczywistej liczby pacjentów wymagających opieki w danym oddziale szpitalnym. 

Podczas dyżuru - zgodnie z obowiązującymi przepisami - wystarczy aby pełnił go jeden lekarz w oddziałach o podobnym charakterze (czyli oddział zabiegowy i niezabiegowy). 

Naczelna Rada Lekarska zauważa, że tak zasady ukształtowane w rozporządzeniu prowadzą w konsekwencji do zatrudniania minimalnej liczny lekarzy. Łączy się to także z problemami kadrowymi w służbie zdrowia. Jednak takie działania nie dają gwarancji prawidłowej opieki nad pacjentem. 

Zdaniem NRL obecna sytuacja ma daleko idące konsekwencje - z jednej strony, trudno zagwarantować przestrzeganie podstawowych praw pacjenta, chociażby w zakresie prawa do informacji. Lekarz pracujący na dużym oddziale - przypomnijmy, że to zaledwie dwa etaty niezależnie od wielkości oddziału - może mieć zbyt wielu pacjentów, żeby być w stanie zagwarantować im realizację tego prawa. Drugą konsekwencją jest możliwość nasilenia się problemów kadrowych, bo taka sytuacja nieuchronnie może prowadzić do tego, że lekarze coraz częściej będą rezygnować z zatrudnienia w szpitalach. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej - portal nil.org.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42918 )
Array ( [docId] => 42918 )