Ospa małpia - pierwsze przepisy o działaniu prewencyjnym

Kategoria: Normy i sanepid
Data: 28-05-2022 r.

Nowe rozporządzenia dotyczące m.in. kwarantanny i hospitalizacji oraz zgłaszania przypadków zakażenia ospą małpią zostały podpisane 27 maja 2022 r. przez ministra zdrowia. Czy grozi nam nowa epidemia? 

Choć nie zanotowano w Polsce żadnych przypadków ospy małpiej, to jednak zaczyna być blisko. A w związku z tym pojawiła się potrzeba uwzględnienia jej w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Szczególnie, że choroba ta dotąd w ogóle nie występowała w Polsce. Resort zdrowia zapowiada, że pracownicy placówek medycznych otrzymają zalecenia o postępowaniu z chorobą. Jednocześnie uspokaja, że WHO nie zaleca ograniczeń w podróżowaniu. 

Ogniska choroby

Ospa małpia była chorobą związaną raczej z krajami afrykańskimi. Poza kontynentem pojawiały się nieliczne, pojedyncze przypadki. Obecnie jednak potwierdzono już ponad 131 przypadków poza Afryką oraz dodatkowo 106 podejrzeń. Ogniska choroby pojawiły się w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. 

Minister zdrowia podpisał 27 maja 2022 r.:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej. 

Hospitalizacja i kwarantanna

Nowa regulacja wprowadza m.in. obowiązek zgłaszania przypadków podejrzenia, rozpoznania, lub zgonu z powodu ospy małpiej do państwowego inspektora sanitarnego. Osoba, która będzie chora - trafi do szpitala - a osoby mające z nią kontakt mogą zostać objęte kwarantanną oraz nadzorem epidemiologicznym. Dotyczy to również osób mających kontakt z osobą podejrzaną o zachorowanie. 

Leczenie

Ważne: Nie ma szczepionki przeciwko ospie małpiej. Jednak wysoką skuteczność mają szczepionki przeciwko ospie prawdziwej. 

Nie ma także sposobu leczenia dedykowanego bezpośrednio tej chorobie. Stosowane jest raczej leczenie objawowe przy użyciu środków odkażających, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwświądowych. 

Ważne: Na mocy rozporządzenia ospa małpia oraz zakażenie jej wirusem podlega regulacjom o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Umożliwia to zastosowanie procedur ograniczających niebezpieczeństwo szerzenia się zakażeń i choroby. 

Eksperci specjalizujący się w chorobach zakaźnych, we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowali materiały dotyczące zaleceń i diagnostyki w przypadku tej choroby. 

Przenoszenie się choroby

Ospą małpią można się zarazić bezpośrednio od chorych zwierząt, w szczególności wiewiórki, króliki, myszy, szczury. Niebezpieczny jest więc kontakt z takim zwierzęciem, dotykanie ich krwi czy śliny, a także pogryzienie. Jednak w Europie nie mamy zakażeń w takiej formie. 

Głównym źródłem jest inny chory człowiek, od którego można się zarazić drogą kropelkową lub poprzez kontakt z krwią bądź wydzielinami. 

Objawy

Objawami na które należy zwrócić uwagę są: znaczne osłabienie, bóle głowy, pleców, wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne. Po 1-3 dniach u pacjentów rozwija się wysypka. Najpierw pojawiają się plamki, później grudki, pęcherzyki, krosty i strupy. Jej pojawienie najczęściej zaczyna się na twarzy, później pojawia się na całym ciele i może się utrzymywać nawet przez 4 tygodnie. Głębokie blizny po odpadnięciu strupów mogą zanikać nawet 4 lata. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41862 )
Array ( [docId] => 41862 )