Od 16 maja nie mamy już stanu epidemii

Kategoria: Normy i sanepid
Data: 13-05-2022 r.

Stan epidemii od 16 maja staje się przeszłością. Od tego dnia, do odwołania na terenie Polski zaczyna obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego. 

Zmianę wprowadza Minister Zdrowia w rozporządzeniu w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z uzasadnieniem przygotowanego rozporządzenia, nowe przepisy zostały wydane dlatego, że nie ma już podstaw do obowiązywania stanu epidemii. 

Obowiązkowe szczepienia

W nowym rozporządzeniu pojawia się także zapis dotyczący obowiązkowych szczepień. Po wejściu przepisów w życie, obowiązek ten będzie ciążył na osobach wykonujących zawód medyczny, realizujące usługi farmaceutyczne albo inne usługi w aptece lub punkcie aptecznym, a także studenci kierunków medycznych. Będą one zobligowane do posiadania ważnego certyfikatu szczepień. 

Nie będą objęte obowiązkiem szczepień wskazane osoby w przypadkach gdy:
1) istnieją przeciwwskazania do szczepienia ze względu na ich stan zdrowia
2) każdorazowo wykonują test antygenowy lub molekularny w kierunku Sars-CoV-2, nie później niż w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia pracy, nauki bądź innych wskazanych czynności. 

Ważne: Testy te nie będą finansowane ze środków publicznych

Nie tylko stan epidemii się zmienia

Musimy pamiętać, że zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego to nie tylko zmiana formalna. Przekłada się ona na niektóre ułatwienia wprowadzane w ramach tarcz antycovidowych i ma wpływ chociażby na podatki. 

W ustawach o podatku dochodowym - zarówno od osób fizycznych jak i od osób prawnych, wprowadzono zwolnienie podatkowe dotyczące przychodów z budynków. Zwolnienie obowiązuje do końca miesiąca w którym został odwołany stan epidemii. 

Do końca maja obowiązuje także tzw. IP BOX w podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast osoby rozliczające PIT mogą stosować 5% stawkę dla podatników osiągających dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19 - do końca roku 2022. 

Wprowadzone w przepisach covidowych limity zwolnień podatkowych dla niektórych świadczeń, takich jak: zapomogi z funduszy organizacji związkowej, oraz te wypłacane w ramach realizacji działalności socjalnej, dopłaty do wypoczynku z ZFŚS  dla dzieci do 18 roku życia, czy wypłacane świadczenia postojowe - także obowiązują do końca roku 2022 (do końca roku w którym odwołano stan epidemii). Zmiana stanu epidemii odniesie się również do tzw. ulgi na złe długi. 

Źródło:

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego wraz z uzasadnieniem - opublikowany na oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41797 )
Array ( [docId] => 41797 )