Brak przeciwwskazań do operacji - kto wydaje zaświadczenie?

Kategoria: Pacjent
Data: 09-05-2023 r.

Szpital nie może odsyłać pacjenta do lekarza rodzinnego, po zaświadczenie z którego będzie wynikało, że nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że taka praktyka, która niestety pojawiła się w niektórych placówkach - narusza prawa pacjenta. 

Niektóre szpitale zaczęły odsyłać pacjentów przed operacją do lekarzy POZ, aby to oni wystawili zaświadczenia o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że jest to praktyka naruszająca prawa pacjenta. 

Ważne: Lekarz rodzinny nie ma obowiązku wystawienia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. 

Szpital udzielający świadczenia zdrowotnego zobowiązany jest do wykonania świadczeń w sposób kompleksowy. Tym samym to właśnie szpital zobowiązany jest do wykonania niezbędnych badań, w tym m.in.: badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej czy innych niezbędnych do realizacji założonych procedur medycznych. 

To lekarz, który jest odpowiedzialny za pacjenta w szpitalu i opiekuje się nim w placówce, jest zobowiązany do wydania zaświadczenia o braku przeciwskazań do przeprowadzenia operacji. Jednym z wielu dokumentów, branych pod uwagę podczas podejmowania takiej decyzji jest wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zaświadczenie o stanie zdrowia. Nie można tego jednak mylić z zaświadczeniem o braku przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu. 

Ważne: Obowiązkiem lekarza opiekującego się pacjentem w szpitalu, jest dokonanie oceny, czy pacjent może być operowany. 

Lekarz ten jest więc zobowiązany do zlecenia przeprowadzenia niezbędnych badań, których wyniki pozwolą mu podjąć ostateczną decyzję, a jeśli nadal ma wątpliwości - przeprowadzić konsultację pacjenta, z uwzględnieniem wyników badań, z innymi lekarzami. 

Rzecznik Praw Pacjenta stanowczo podkreśla, że szpital nie może:
a) odsyłać pacjenta do przychodni, w której przyjmuje lekarz rodzinny, aby tam pacjent uzyskał zaświadczenie o braku przeciwwskazań do operacji
b) uzależniać przeprowadzenia operacji od wystawienia zaświadczenia o którym mowa wcześniej, przez lekarza rodzinnego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjentów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42953 )
Array ( [docId] => 42953 )