Chory na raka obywatel Ukrainy może się leczyć w Polsce

Kategoria: Pacjent
Data: 10-03-2022 r.

Mocą specustawy o pomocy Ukrainie, obywatele tego państwa będą mieli możliwość korzystania z polskiej służby zdrowia. NFZ poinformowało 9 marca, że ułatwi pacjentom chorym na raka, którzy musieli uciekać przed wojną, kontynuowanie terapii w Polsce. 

Wszelkie ułatwienia w dostępie do opieki zdrowotnej dotyczą pacjentów, którzy przekroczyli granice Polski od 24 lutego, w związku z działaniami zbrojnymi. Dla nich też została udostępniona infolinia NFZ w języku ukraińskim. Za jej pośrednictwem będzie można kontaktować się z konkretnym ośrodkiem, w którym leczenie onkologiczne będzie prowadzone dalej. 

Infolinia w języku ukraińskim

 

Zadaniem infolinii NFZ jest bycie pierwszą linią wsparcia dla pacjentów. Ma zebrać podstawowe informacje kontaktowe i przekazywać je do ośrodków odpowiedzialnych za prowadzenie leczenia. Infolinia działa 7 dni w tygodni 24 godziny na dobę. Jest bezpłatna. Gwarantuje także, że nie będzie żadnej bariery językowej, ponieważ konsultanci posługują się językiem polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Każdy pacjent otrzyma więc wyjaśnienia dotyczące systemu funkcjonowania placówek leczniczych w Polsce, możliwości skorzystania z leczenia w ogóle, a w szczególności informacje o tym jak będzie wyglądało leczenie onkologiczne. 

Kontynuacja leczenia

W ciągu dwóch dni roboczych od zgłoszenia na infolinii, przedstawiciel wyznaczonego ośrodka skontaktuje się z pacjentem i uzupełni posiadane dane o wiadomości typowo medyczne, dotyczące dotychczasowego leczenia. Na tej podstawie będzie zaplanowane dalsze leczenie.

W przekazanej przez NFZ informacji brakuje wzmianki, co zostanie uznane za wystarczającą wiadomość o przebytym leczeniu onkologicznym. Czy w takiej sytuacji będzie wystarczające oświadczenie pacjenta? Czy jednak będzie on potrzebował także dokumentów. Jeśli tak, to nadal nie wiemy, czy podczas przystępowania w wyznaczonym terminie do leczenia, będzie musiał posiadać dokumenty przetłumaczone, czy wystarczy dokumentacja medyczna w języku ukraińskim?  

Można jedynie przypuszczać, że w związku z sytuacją, będzie wiele ułatwień formalnych. Najlepszym barometrem poprawności działania systemu leczenia pacjentów onkologicznych będzie praktyka. Poznamy więc skuteczność tych założeń za kilka miesięcy. 

NFZ informuje, że w każdym województwie jest co najmniej jedna placówka gotowa przyjąć pacjentów z Ukrainy. 

Ważne: Przypominamy, że obywatele z Ukrainy, którzy przebywają legalnie na terenie naszego kraju, mają prawo korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej. Leczenie będzie finansowane przez NFZ. 

Źródło:

Portal Narodowego Funduszu Zdrowia - www.nfz.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41377 )
Array ( [docId] => 41377 )