Czy nowe przepisy skrócą kolejki do lekarza?

Kategoria: Pacjent
Data: 19-12-2022 r.

Remedium na wydłużający się czas oczekiwania na świadczenie medyczne ma być wprowadzenie scentralizowanego systemu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz określania kolejności udzielania tych świadczeń. System elektronicznej rejestracji centralnej ma - zdaniem projektodawców doprowadzić do większej optymalizacji i umożliwić pacjentom szybsze skorzystanie ze świadczenia. 

Obecnie obowiązująca regulacja

Funkcjonujące obecnie rozwiązanie zakłada kolejkowanie pacjentów oczekujących na udzielenie danego świadczenia medycznego. Każdy podmiot prowadzi własne listy oczekujących, a pacjent nie może jednocześnie wpisać się na listę oczekujących w dwóch podmiotach. Celem takiego rozwiązania było uniemożliwienie tworzenia sztucznych kolejek. 

 

Jednak trzeba przyznać, że obecne rozwiązania nie jest optymalne i nie gwarantuje dostępu do możliwie najwcześniejszego terminu udzielenia świadczenia. 

Elektroniczna rejestracja centralna

Biorąc pod uwagę powyższe problemy, nowe przepis proponują wprowadzenie elektronicznej rejestracji centralnej. Ma to być sposób na uproszczenie i przyspieszenie rejestracji na świadczenie opieki zdrowotnej oraz ułatwić uzyskanie informacji o dostępnych terminach. 

Powstanie scentralizowany system zgłoszeń na świadczenia oraz centralnie prowadzona lista oczekujących na ich udzielenie. Będzie to jedna wspólna lista dla wszystkich świadczeniodawców. 

Początkowo elektroniczna rejestracja centralna ma dotyczyć jedynie części świadczeń - pozostałe będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Z czasem zakres świadczeń dostępnych w centralnej rejestracji elektronicznej będzie się zwiększał, aż do momentu w którym wszystkie świadczenia się w niej znajdą. 

W systemie teleinformatycznych, świadczeniodawcy będą zobowiązani udostępniać swoje harmonogramy przyjęć. W systemie tym będzie prowadzona centralna lista oczekujących wspólna dla wszystkich świadczeniodawców oferujących wskazane świadczenie. Trafią na nią pacjenci zgłaszający się po raz pierwszy, jeśli nie będzie możliwe wskazanie im terminu w momencie zgłoszenia. Lista ta ma zastąpić listy oczekujących prowadzone obecnie osobno przez każdą placówkę. 

Ważne: Pacjenci kontynuujący leczenie nie będą umieszczani na liście oczekujących. Termin udzielenia świadczenia będzie im wskazywał świadczeniodawca. 

Centralne zgłoszenie ma być podstawą przydzielenia terminu. Będzie można określić w nim kryteria dotyczące świadczenia. Pacjent może dokonać zgłoszenia osobiście, telefonicznie albo z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, bądź też wykorzystując Internetowe Konto Pacjenta. Przewiduje się także utworzenie dedykowanej infolinii. 

Źródło:

Omówienie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42486 )
Array ( [docId] => 42486 )