Czy śmierć kolejnej pacjentki polepszy sytuację kobiet w ciąży?

Kategoria: Pacjent
Data: 13-06-2023 r.

Kolejna śmierć pacjentki w ciąży - tym razem kobieta była przyjęta do Podhalańskiego Szpitala w Nowym Targu. Co w związku z tym tragicznym wydarzeniem rekomenduje Rzecznik Praw Pacjenta? 

Z opinii Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz z opinii wewnętrznego eksperta wynika, że w szpitalu w Nowym Targu doszło do naruszenia prawa pacjenta. Naruszenia te miały tragiczne konsekwencje dla pacjentki, która nie przeżyła. Rzecznik Praw Pacjenta, który przyjrzał się sprawie stwierdził, że placówka nie zapewniła pacjentce świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, nie udzieliła też pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia a także nie udzieliła odpowiednich świadczeń zdrowotnych, związanych z porodem. Nie dopełniono także obowiązku dostarczenia pacjentce informacji o stanie zdrowia, o dokonanym rozpoznaniu a także o możliwych metodach diagnostycznych i metodach leczenia. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia pacjentki, mimo narastającego CRP placówka nie podjęła praktycznie żadnych działań. Nie można w tym przypadku mówić o zachowaniu należytej staranności ani działaniu zgodnym z aktualną wiedzą medyczną. 

 

Aby takie sytuacje przestały się w Polsce powtarzać, konieczne są zmiany w zakresie procedur działania placówek. Rzecznik Praw Pacjentów podkreśla, że muszą zostać wdrożone zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, szczególnie w przypadku podejrzenia zakażenia w obrębie jamy macicy czy krwotoku. Personel koniecznie musi być przeszkolony w zakresie opieki okołoporodowej, a także w zakresie działania w przypadku wstrząsu septycznego, w tym określenie ryzyka jego wystąpienia, wykrywania oraz natychmiastowego reagowania w celu zminimalizowania jego skutków. Zdaniem Rzecznika brakuje zasad postępowania i sposobu reagowania w przypadku wystąpienia krytycznych wartości wyników badań. 

Rzecznik apeluje o przeprowadzenie szkoleń z zakresu opieki okołoporodowej, w tym trybu postępowania w szczególnych sytuacjach. Niezbędne są szkolenia, dzięki którym w placówkach będzie zapewniona realizacja prawa do informacji a także odpowiednie prowadzenie dokumentacji medycznej. 

Choć wydaje się to oczywiste, praktyka pokazuje, że w placówkach nie są podejmowane niezbędne działania, które mają pozwolić na określenie stanu zdrowia zarówno kobiety w ciąży jak i dziecka. Jeśli w danym szpitalu wykonanie takich badań jest niemożliwe, pacjentka powinna być przewieziona do innej placówki. 

Ważne: Rzecznik Praw Pacjenta wymaga, by personel medyczny został pouczony i zobowiązany do informowania pacjentów o jej stanie, zaawansowaniu ciąży a także o dostępnych metodach leczenia w przypadku ograniczonych szans na przeżycie dziecka i jego prawidłowego rozwoju. Decyzję pacjentki należy odnotować w dokumentacji medycznej oraz opatrzyć podpisem pacjentki oraz lekarza specjalisty w dziedzinie ginekologii i położnictwa.


Zobacz także:

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjentów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43077 )
Array ( [docId] => 43077 )