Do rejestracji pacjenta wystarczy PESEL

Kategoria: Pacjent
Autor: Rubinkowska Anna
Data: 18-06-2012 r.

Od października 2012 r. przy rejestracji do lekarza nie będzie już potrzebny druk RMUA. Przychodniom, małym gabinetom lekarskim czy szpitalom ułatwi to potwierdzanie prawa pacjenta do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.

Możliwość elektronicznego potwierdzania uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej przez placówki medyczne zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyjęta w maju b2012 r. przez rząd. Oznacza to, że pacjenci nie będą już mieli obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.

Żeby udowodnić prawo do bezpłatnej usługi medycznej wystarczy PESEL. Jeżeli pacjent nie będzie nim dysponował, będzie mógł przedstawić dotychczasowy dokument, np. druk ZUS RMUA, legitymację rencisty lub emeryta. Będzie też mógł złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony.

 

Natomiast jeśli mały gabinet, przychodnia lub szpital udzielą świadczenia pacjentowi, którego prawo do usługi zostało potwierdzone, a później okaże się, iż nie był on jednak ubezpieczony, NFZ nie będzie mógł odmówić im zapłaty, gdyż przejmie na siebie ryzyko ponoszenia kosztów świadczeń udzielonych osobie nieuprawnionej.

Rubinkowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29784 )
Array ( [docId] => 29784 )