Skierowania na drugą dawkę przypominającą - czyli czwartą dawkę szczepienie, zostaną wystawione w formie e-skierowań w nocy z 15 na 16 września.
Dostęp do czwartej dawki szczepionki od 16 września
Resort zdrowia poinformował, że od 16 września 2022 r. wszystkie osoby w wieku powyżej 12 roku życia, będą mogły skorzystać z drugiej dawki przypominającej szczepienia przeciwko COVID-19. Jednak od momentu przyjęcia pierwszej dawki przypominającej muszą minąć co najmniej 3 miesiące.
Zobacz także: Nadzór nad bezpieczeństwem szczepień przeciw COVID-19
Zadaniem drugiej dawki przypominającej jest ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją. Oczywiście nie ma 100% ochrony, jednak ministerstwo zdrowia przewiduje, że ta zwiększona ochrona będzie skuteczna nawet w 90 procentach.
Ważne: Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że szczepienie nie ochronią przed zakażeniem w ogóle, a jedynie przed jego ciężkim przebiegiem.
Najnowsze dane pokazują, że choć w ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń, to nie idzie za tym drastyczny wzrost liczby osób hospitalizowanych.
Zobacz także: Przebieg choroby covidowej u zaszczepionych i niezaszczepionych, objawy zakażenia Omikronem
Pierwszeństwo szczepień mają - podobnie jak w przypadku poprzednich dawek - osoby należące do grup podwyższonego ryzyka. Mowa tutaj o seniorach powyżej 60. roku życia, osobach cierpiących na przewlekłe choroby, cierpiące na zaburzenia odporności, a także bardziej narażone na zakażenie ze względu na wykonywany zawód - czyli m.in. personel medyczny. Minister zdrowia zapewnia, że na szczepienie będzie się można zapisać i skorzystać z niego już 16 września.
Przy czym pacjenci dostaną szczepionkę adoptowaną, która akurat będzie na stanie w punkcie szczepień. Z założenia szczepienia mają być wykonywane preparatami stworzonymi właśnie przeciwko wariantom Omikron BA.1 lub BA.4/5. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych gwarantuje jednak, że wszystkie dopuszczone do obrotu szczepionki adaptowane są równie skuteczne. We wrześniu do Polski ma trafić dodatkowo ok. 4 mln dawek szczepionek celowanych na Omikron.
Zobacz także: Long COVID – objawy i kryteria rozpoznania
O przygotowanie odpowiedniego, wydajnego i efektywnego systemu szczepień apelowała niedawno do państw członkowskich także Komisja Europejska. Jej zdaniem to dobry sposób na uchronienie się przed nagłym wzrostem zachorowań, który może nadejść w sezonie jesienno-zimowym. O wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących tego przygotowania pisaliśmy wcześniej w artykule: Komisja Europejskiej apeluje, by przygotować się na COVID
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
