Europejski hub ewakuacyjny dla pacjentów z Ukrainy

Kategoria: Pacjent
Data: 11-09-2022 r.

Aby ułatwić ewakuację pacjentów z Ukrainy, Unia Europejska otworzyła hub ewakuacyjny. Ma to usprawnić transfer potrzebujących pomocy. Centrum ewakuacji medycznej - unijny Medevac Hub - został otwarty przez ministrów zdrowia z Polski i Ukrainy wraz z komisarzem do spraw zarządzania kryzysowego. 

Unijny Medevac Hub został zlokalizowany w pobliżu Rzeszowa. Miejsce wybrane zostało ze względu na znajdujące się w tej okolicy lotnisko - położone najbliżej Ukrainy. 

Medevac Hub, finansowany w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Stanowi on element uruchomionego przez Unię Europejską programu ewakuacji medycznej, działającego od marca 2022 r. 

Zadaniem centrum ewakuacji medycznej będzie zapewnienie bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów z Ukrainy, do czasu przetransportowania ich z Rzeszowa do szpitala zlokalizowanego w jednym z państw europejskich, gdzie będzie realizowane dalsze leczenie. Norwegia - w ramach programu ewakuacji medycznej - zapewnia dwa loty ewakuacyjne tygodniowo. Wykorzystywany jest do tego nowy samolot rescEU do ewakuacji medycznej, finansowany przez UE. . 

Zagwarantuje on m.in.:
- dostęp do opieki pielęgniarskiej przez całą dobę
- możliwość wykonania badań przesiewowych
- możliwość wykonania szczepień
- wsparcie psychologiczne
- łatwiejszą pracę dla samego personelu medycznego

Usprawnienie ewakuacji potrzebujących osób z terenów objętych nadal działaniami wojennymi stało się niezbędne ze względu na nieustannie rosnącą liczbę rannych w Ukrainie. Liczba ta przerosła już możliwości ukraińskich placówek medycznych, które dodatkowo są niszczone na skutek prowadzonej przez Rosję inwazji. Napływ uchodźców sprawia, że także szpitale w krajach sąsiadujących stają się przeciążone. Konieczność odciążenia systemów ochrony zdrowia w takich państwach jak Ukraina, Polska, Mołdawia i Słowacja doprowadziła do skoordynowanych transferów pacjentów z Ukrainy do szpitali w innych państwach europejskich, m.in. do Niemiec i Francji, Irlandii, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Czech, Litwy, Austrii, Holandii czy Rumunii. Wykorzystano do tego Mechanizm Ochrony Ludności. 

Medevac Hub ma odegrać kluczową rolę nie tylko w ewakuacji, lecz także w przenoszeniu pacjentów do szpitali w całej Europie. Takie działanie wielu osobom uratuje życie. I nie chodzi tylko o rannych, lecz także o osoby przewlekle chore, które pozbawione są pomocy na terenie objętego wojną kraju. Medevac Hub będzie wspierany także przez Światową Organizację Zdrowia oraz Międzynarodową Organizację ds. Migracji. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42151 )
Array ( [docId] => 42151 )