Gdzie szukać pomocy? SOR czy NiŚOZ? 

Kategoria: Pacjent
Data: 15-12-2022 r.

W nagłych wypadkach pacjenci często nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Dostępny jest szpitalny oddział ratunkowy bądź nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Które z nich i kiedy wybrać? 

Podstawowym prawem pacjenta jest uzyskać świadczenie zdrowotne, które odpowiada wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, a jeśli zagrożone jest jego zdrowie lub życie - ma prawo do natychmiastowego udzielenia świadczenia zdrowotnego. 

SOR czy NiŚPOZ?

W szpitalach jest wyodrębniona komórka organizacyjna, znana pod nazwą SOR - czyli szpitalny oddział ratunkowy. Jest to miejsce, w którym pomoc znajdą osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowia. To stan zdrowia pacjenta jest wyznacznikiem kolejności przyjęć pacjentów. A ci na SOR dostają się albo samodzielnie, albo też zostali przywiezieni przez zespół ratownictwa medycznego. 

Jeżeli nie mamy do czynienia ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego, właściwym miejscem do udzielenia pomocy będzie placówka udzielająca nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pacjenci w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia właśnie tam powinni się udać. NiŚOZ udziela świadczeń zdrowotnych w zakresie odpowiadającym lekarzom POZ, jednak poza godzinami ich pracy.

Ważne: Aby skorzystać z pomocy na szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w placówce udzielającej świadczeń w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej nie trzeba mieć skierowania. Każdy pacjent może udać się do dowolnej placówki na terenie kraju. 

Stan zdrowia kwalifikujący na SOR

Pacjenci znajdujący się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia powinni trafić na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Za stan nagły przyjmuje się nagłe lub przewidywane w krótkim czasie pojawienie się objawów pogarszania zdrowia, którego konsekwencją może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia. 

Objawami sugerującymi potrzebę udania się na SOR będą krwawienia z przewodu pokarmowego czy silne krwawienia z dróg rodnych bądź moczowych, poważny uraz, zatrucie, napad drgawek, silny ból brzucha. 

Ważne: To lekarz udzielający świadczenia oceni, czy u danego pacjenta wystąpił stan nagły. 

Leczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym nie zastępuje świadczeń POZ. Jego zadaniem jest wstępna diagnostyka, podjęcie działań niezbędnych do stabilizacji funkcji życiowych, a następnie - jeśli jest to konieczne, pacjent zostaje przekazany do oddziału zajmującego się leczeniem jego choroby, bądź do innej, specjalistycznej placówki medycznej. 

Świadczenia NiŚOZ

W przypadku choroby lub pogorszenia się zdrowia można skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jest ona dostępna w godzinach, w których skorzystanie z placówek POZ nie jest już możliwe (od godz. 18.00 do godz. 8.00 rano w dni powszednie, w weekendy i w święta przez całą dobę), a oczekiwanie na otwarcie przychodni może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. 

Ważne: Zarówno lekarze udzielający świadczeń na SOR jak i w ramach NiŚOZ mogą wystawić zwolnienie lekarskie. Nieuprawnione jest odsyłanie pacjentów po zwolnienie lekarskie do lekarzy POZ. 

Pacjent w razie potrzeby otrzyma również skierowanie na badania lub do poradni specjalistycznej. Jednak trzeba pamiętać, że ani w jednym ani w drugim miejscu nie odbywają się wizyty kontrolne, ani też pacjenci nie otrzymają recepty na leki stale stosowane w leczeniu ich zdiagnozowanej wcześniej choroby przewlekłej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42473 )
Array ( [docId] => 42473 )