Koszty leczenia na wakacjach z EKUZ

Kategoria: Pacjent
Data: 18-07-2022 r.

W szale wakacyjnych przygotowań musimy także pamiętać o zdrowiu. Dzięki karcie EKUZ będzie można skorzystać z pomocy medycznej także podczas zagranicznych wyjazdów. 

Europejska karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ - pozwala skorzystać z pomocy medycznej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Pacjent jest traktowany dokładnie tak samo jak pacjent ubezpieczony w tym państwie. Dotyczy to państw Unii Europejskiej, EFTA, wielkiej Brytanii i Irlandii. 

 

Nie jest honorowana w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Islandii. 

EKUZ to unijny dokument, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. W wielkim skrócie, w przypadku choroby lub wypadku, będzie można skorzystać z pomocy, nawet jeśli niezbędna będzie hospitalizacja.

Ważne: EKUZ uprawnia do niezbędnego i nieplanowanego leczenia. 

Karta nie otwiera drogi do każdego leczenia za granicą, nie jest to furtka do korzystania z zagranicznego systemu opieki zdrowotnej, a jedynie do uzyskania niezbędnej pomocy w nagłych przypadkach. 

Jak uzyskać EKUZ?

Kartę można wyrobić składając wniosek za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Tak jest najszybciej, choć oczywiście można skorzystać z form tradycyjnych takich jak osobiste składanie wniosku w oddziale NFZ, pocztą tradycyjną, czy przez ePUAP. 

Wyrobienie jej jest bezpłatne. Ważność zależy od osoby, dla której EKUZ jest wydawany. Dzieci i młodzież dostaną kartę ważną do 18. roku życia. Emeryci po ukończeniu 60 lat w przypadku mężczyzn i 65 lat w przypadku kobiet otrzymają kartę na 20 lat, natomiast osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą - na 3 lata. 

Zakres leczenia i jego koszty

Co ważne - zasady udzielania świadczeń dla posiadaczy EKUZ są dokładnie takie same jak w przypadku obywateli konkretnego państwa. Jeśli więc dane świadczenie jest współfinansowane na tym terytorium, to także posiadacz EKUZ będzie zobowiązany do uiszczenia częściowej opłaty. Zakres tego finansowania jest różny w różnych państwach. 

Przykład 1. Chorwacja

Chorwacja, to kraj, często wybierany na wakacyjne podróże. Warto więc wiedzieć, że na jego terenie to lekarz udzielający pacjentowi pomocy oceni, czy świadczenie jest niezbędne. W ocenie tej będzie uwzględniał także długość pobytu w Chorwacji. 

Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, że niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, to w Chorwacji trzeba za nie zapłacić. Dobrym przykładem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu płatna 10 kun. Pacjenci partycypują także w kosztach leczenia szpitalnego - 20% kosztów, jednak nie więcej niż 2000 kun. Płaci się także za stomatologa - oczywiście mówimy o świadczeniach gwarantowanych, które są niezbędne w nagłych przypadkach - opłata wynosi 10 kun. 

Przykład 2. Grecja 

Podobnie wyglądają zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Grecji. Także w tym przypadku to lekarz ocenia, czy faktycznie jest to niezbędne leczenie, ze względu na stan zdrowia i długość pobytu. W Grecji można skorzystać z placówek publicznej służby zdrowia, a także prywatnych, które podpisał stosowne umowy. Dostępne są także placówki państwowej siedzi POZ. Jednak za badania w prywatnych placówkach z umową pacjent musi dopłacić 15% ceny badania, 30% procedury medycznej w szpitalu, bądź 10% dziennej hospitalizacji. 

Leczenie w ramach publicznej służby zdrowia jest darmowe. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia - nfz.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42020 )
Array ( [docId] => 42020 )