Leczenie bólu w nowym wydaniu

Kategoria: Pacjent
Data: 10-02-2023 r.

Opublikowane 9 lutego 2023 r. rozporządzenie ministra zdrowia to akt, który wprowadza nowe zasady dotyczące standardów leczenia, rozpoznawania i monitorowania bólu. Nie ma przy tym znaczenia co jest jego przyczyną. W jaki sposób standard ten wpłynie na pacjentów? 

Rozporządzenie ministra zdrowia wprowadza standard leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych, który jest wynikiem współpracy resortu zdrowia z Polskim Towarzystwem Badania Bólu oraz Fundacji Eksperci dla Zdrowia. 

 

Nowe przepisy mają przede wszystkim poprawić jakość życia osób cierpiących z powodu bólu przewlekłego. Wymaga podkreślenia, że ból to nie jest coś, do czego można się przyzwyczaić, choć można spotkać się z takimi nieprawdziwymi tezami - wymaga on leczenia. Minister zdrowia podczas briefingu prasowego poświęconego wydanemu rozporządzeniu podkreślał, że nowe przepisy pozytywnie wpłyną na ponad 8,5 mln dorosłych osób, bo taka jest w tym momencie liczba osób cierpiących z powodu bólu przewlekłego. Badania pokazują, że doskwiera on 27% dorosłych osób - ten wynik może przerażać. Co piąta osoba podkreśla także, że nie byłaby w stanie znieść silniejszego bólu. 

Biorąca udział w briefingu Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu wspomniała, że towarzystwo od lat stara się o wprowadzenie zasad, zgodnie z którymi ból będzie traktowany jako piąty parametr życiowy, który także będzie uwzględniony w dokumentacji medycznej, analogicznie do pomiarów temperatury czy ciśnienia tętniczego. 

Ważne: Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta, rozporządzenie ministra zdrowia daje gwarancję, że pacjent niezależnie od przyczyny, wieku czy miejsca zamieszkania będzie miał prawo do leczenia bólu. 

Pacjent z dolegliwościami bólowymi będzie musiał być traktowany według określonych zasad postępowania określonych właśnie w rozporządzeniu. Przede wszystkim będzie trzeba ocenić ból. Ma temu służyć wywiad lekarski i badanie. Wywiad powinien doprowadzić do uzyskania odpowiedzi na temat przyczyn bólu i jego natężeniu, mierzonym zgodnie z określonymi w rozporządzeniu skalami. Niezbędne informacje dotyczą także okoliczności występowania bólu, stosowanego dotychczas leczenia, okoliczności które z tego bólu wynikają oraz ich wpływu na jakość życia.  Potwierdzeniu objawów bólowych opisywanych przez pacjenta ma służyć przeprowadzone badanie. 

Ważne: Zgodnie z nowymi przepisami karta oceny natężenia bólu jest obligatoryjnym elementem dokumentacji medycznej i musi być do niej dołączona. 

Nowe przepisy mają pozwolić monitorować skuteczność leczenia bólu . Wprowadzają także obowiązek prowadzenia postępowania terapeutycznego, które ma łagodzić i leczyć ból. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42653 )
Array ( [docId] => 42653 )