NFZ finansuje szczepienia na grypę

Kategoria: Pacjent
Data: 03-01-2023 r.

Narodowy fundusz zdrowia przypomina o szczepieniach przeciwko grypie. Od 1 stycznia 2023 r. nadal to NFZ będzie ponosił koszty związane z podaniem szczepionki. Nie można tego jednak mylić z bezpłatną szczepionką. 

Dostępne jest ponad 5 tys. punktów w których można przyjąć szczepienie przeciwko grypie. Są to zarówno poradnie podstawowej opieki zdrowotnej jak i apteki. NFZ będzie ponosił koszty podania szczepionki przeciwko grypie. Będzie to finansowane z pieniędzy pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Stawkę za każde szczepienie ustalono na poziomie 21,83 zł zgodnie z obliczeniami Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wskazana kwota obejmuje kwalifikację do szczepienia oraz podanie szczepionki przez osobę uprawnioną. 

Ważne: Finansowanie w zakresie szczepień przeciwko grypie potrwa jedynie do końca marca 2023 r. 

NFZ zaczął finansować szczepienia we wrześniu. Mamy więc do czynienia z kontynuacją, która dla samych aptek i placówek medycznych, które dotychczas wykonywały sczepianie i znajdują się w „Wykazie podmiotów udzielających świadczeń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19”, niczego nie zmienia. 

Do szczepienia przeciwko grypie może zakwalifikować: lekarz, pielęgniarka, felczer, położna, ratownik medyczny, dentysta, diagnosta laboratoryjny, a w przypadku osób dorosłych także farmaceuta. Dzieci kwalifikowane są do szczepienia jedynie przez lekarzy. 

Osoby uprawnione do szczepienia muszą mieć ważny dokument potwierdzający ukończenie kursu albo szkolenia poświęconego szczepieniom ochronnych, lub mają minimum sześciomiesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19. Szczepionkę może podawać spełniający te warunki: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny,

Trzeba pamiętać, że darmowe podawanie szczepienia to nie to samo co darmowe szczepienie. NFZ płaci jedynie za usługę, natomiast koszt samej szczepionki pokrywa pacjent. Wyjątkiem są seniorzy powyżej 75 roku życia oraz kobiety w ciąży, którzy korzystają z pełnej refundacji. Natomiast z częściowej refundacji, o której wysokości zdecyduje osoba wystawiająca receptę mogą skorzystać: pacjenci powyżej 65 roku życia, dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy oraz od 5 do 18 lat, a w przypadku osób narażonych na wystąpienie powikłań pogrypowych także osoby między 18 a 65 rokiem życia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42537 )
Array ( [docId] => 42537 )