Nowe zasady leczenia w uzdrowiskach

Kategoria: Pacjent
Data: 22-09-2022 r.

Przewidywana reforma ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadza poważne zmiany w zasadach leczenia uzdrowiskowego. Ma być łatwiej skorzystać z leczenia, dostępność leczenia się poprawi, a wykonywanych zabiegów fizjoterapeutycznych ma być więcej. 

Obecnie, aby skorzystać z możliwości leczenia sanatoryjnego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Wszystko zaczyna się od skierowania otrzymanego od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W skierowaniu oczywiście lekarz musi podać dokładnie w jakim stanie jest pacjent i czy jest samodzielny. Konieczne jest również określenie przeciwwskazań do zabiegów. Niekiedy trzeba także dołączyć niezbędne wyniki badań. Takie skierowanie musi być dostarczone do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i może to zrobić zarówno lekarz kierujący, jak i sam zainteresowany. Aktualnie dostępna jest forma osobistego dostarczenia skierowania lub dostarczenia za pośrednictwem poczty. Później następuje rejestracja tego wniosku, weryfikacja braków formalnych i ich ewentualne uzupełnienie. 

 

Skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej - jego zadaniem jest weryfikacja skierowania przez pryzmat jego celowości. Pacjent dostaje powiadomienie listowne o zakwalifikowaniu do leczenia. Następnie oczekuje na wskazanie terminu i miejsca wyjazdu. Oczekiwanie trwa przez ok dwa lata. 

Już sam skrócony opis procedury pokazuje, że jest ona długotrwała i niezwykle formalna. Nowe przepisy mają ją zmienić. 

Nowelizacja zasad leczenia uzdrowiskowego 

Zmianę sytuacji pacjentów, którzy chcą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego ma przynieść nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe ma być nie tylko prostsze lecz także elektroniczne. Zakłada się także istotne zmiany w kwalifikacji do leczenia - jeśli przepisy wejdą w życie, będzie ją przeprowadzał już lekarz w uzdrowisku, a nie wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Zamiast papierowego skierowania pacjent otrzyma kod, za pomocą którego będzie mógł się zarejestrować na pobyt w sanatorium. 

Ważne: Lekarz będzie mógł przekazać elektroniczne skierowanie do wybranego przez niego sanatorium. 

W aktualnym stanie prawnym to NFZ centralnie zarządza listą oczekujących. Termin leczenia zależał od kolejki w danym regionie. W proponowanych rozwiązaniach to uzdrowisko będzie samo prowadziło listę zainteresowanych oczekujących i wyznaczało termin leczenia. Zdaniem resortu zdrowia, to ułatwi dostęp do leczenia i skróci czas oczekiwania. 

Pozostałe zmiany dotyczą poprawy standardów opieki w sanatorium i monitorowania skuteczności przeprowadzanego w nim leczenia. Zwiększona zostanie także liczba przeprowadzanych zabiegów fizjoterapeutycznych. Dorosły pacjent skorzysta z czterech zabiegów dziennie - a nie jak dotychczas z trzech. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
Informacja dla pacjenta o tym jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska opublikowana na oficjalnym portalu Narodowego Funduszu Zdrowia - portal nfz.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42186 )
Array ( [docId] => 42186 )